Kedvenc hulladékmentes útirágcsáink
UPDATELT!
Útközben jólesik valamit bekapni a buszon, vonaton, aminek van tápértéke,viszont nem foglal sok helyet és könnyű. Sokszor a megoldás, pár agyon csomagolt rágcsa. Ezekre kerestünk és találtunk alternatívákat. Figyelem receptek következnek!
Volt már olyan érzésed, hogy olyasmit vettél meg egy utazás alkalmával a vonatállomáson, amit amúgy otthon soha nem vennél le a sarki közért polcáról? Velünk többször is előfordult régen.
Mikor leszállásnál teletömködtük a zsákunkat kekszek, ropik sok csomagolássával, amik nem is voltak finomak, akkor pedig még rosszabbul éreztük magunkat. Így hát elhatároztuk, majd mi (vagyis Dóri 😉 ) készít otthon útirágcsákat. Az alternatív csomagolásokat már kitaláltuk, most már csak a belevaló kellett.
Egy pár félresikerül próbálkozás után, aminek eredményeképpen morzsává tört kekszet ettünk ki textilszütyőnkből kanállal a Schneeberg tetetjén, sikerült egy pár tuti receptet kikisérletezni.
A tudatos utazó facebook csoportban felmerült kérdésre, közkívánatra összeszedtük a kedvenc receptjeinket, amelyekkel kiváltjuk a csomagolt snackekekt utazás közben.
MÜZLISZELET
12 dkg zabpehely
20 dkg aszalt gyümölcsök (tetszőleges)
4 ek méz
70 ml almalé (frissen facsart)
3 dkg dió
3 dkg törökmogyoró/mogyoró
3 dkg szezámmag
fél citromból nyert citromlé
A zabpelyhet száraz serpenyőben nagyon világos színűre pirítjuk. A diót és a mogyorót durvára törjük. A magokat a szezámmaggal külön-külön 2-2 percig szintén száraz serpenyőben pirítjuk. Nem kell, hogy színe legyen, csak egy kis illata! Az összes, enyhén megpirított (és illatozó) szárazanyagot egy tálba öntjük. Az aszalt gyümölcsöket aprítóba tesszük, és kicsire vagdossuk. Őket is a száraz anyagok mellé öntjük. A magos-gyümölcsös keverékre facsarjuk a citromlevet, ráöntjük az almalevet és a mézet.
Jól összedolgozzuk, majd bélelt tepsibe simítjuk. Jól lenyomkodjuk, minden irányból valamilyen nehezékkel, (pl.: vágódeszkával), hogy ne maradjon benne sehol levegő. Akkor jó, ha kb. 1,5 cm magas.
Előmelegített sütőbe tesszük, és kb. 35 percig 175 C sütjük, amíg a massza ki nem szárad, és el nem kezd barnulni. Kivesszük, és a tepsiben hagyjuk kihűlni. Ha már nem meleg, szeleteljük. Légmentesen lezárt dobozban 1 hétig friss marad.
A recept forrása.
MOGYORÓVAJAS KEKSZ
20 dkg liszt
egy csipet só
8 dkg cukor
20 dkg mogyoróvaj
3 ek olaj
3-4 ek víz
Mogyoróvajat könnyen készíthetsz egy jó aprítóval, sózatlan földimogyoróból egy kis hidegen sajtolt olaj hozzáadásával.
Elkeverjük a cukrot, a sót, a lisztet, majd beletesszük a többi hozzávalót. Sima tésztát gyúrunk. Diónyi nagyságú golyókat formázunk, amit sütőpapírra teszünk és villával ellapítunk. Előmelegített sütőben 180 C-on nagyjából 12 p alatt megsütjük. Hagyjuk kihűlni a tepsin,különben összetörik.
Én néha teszek bele apró csoki darabokat:-), mint ahogy a képen látod. A recept forrása, egyik kedvenc szakácsunk, Hémangi szakácskönyve, az Állati finom növényi ízek c. könyv.
OMLÓS, FAHÉJAS ZABKEKSZ
5 dkg teljes kiőrlésű liszt
5 dkg rozs+ riszliszt keveréke
15 dkg kis szemű zabpehely
15 dkg vaj
7 dkg cukor vagy méz
1 ek tejföl
1 kk vaníliás cukor (elhagyható)
1 kk fahéj
3 csipet szódabikarbóna
A tejföl kivételével mindent jól összegyúrunk, a tejfölt a végén adjuk hozzá. Alufóliába (de ha van méhviaszos kendőd, akkor inkább abba 🙂 ) hűtőbe tesszük egy órára. Mikor kivesszük szeleteket vágunk a rúdból. Lehet, hogy morzsálódni fog, ilyenkor én egyszerűen összenyomkodom, hogy ne essen szét. Jó vajas lesz. Tepsibe tesszük és 180C 10-15 percig sütjük. Kicsit puha lesz, mikor kiveszed, de ne aggódj, ha állni hagyod a tepsiben 10 percig megkeményedik és rendes keksz állaga lesz.
Tetszőlegesen módosíthatod mindenféle aszalt gyümölccsel, csokival, én valamikor fekete kakaóport is teszek bele.
SAJTOS RÚD
Szerintünk nincs utazás sajtos rúd nélkül. Ez amolyan igazán magyaros csemege és Edvárd kedvence, amit persze anyukája készíti a legfinomabban. Azt is tudjuk, hogy ez olyan mint a főzelék, minden családnak meg van a saját sajtos rúd receptje. Ha neked mégse lenne, akkor íme, ez a mi titkos, családi, receptünk.
50 dkg liszt
2 kanál (tea) vaj
1 kocka margarin (e helyett én a piacon vásárolt házi vajat használom)
3 db kockasajt
2 dl tejföl
13 dkg reszelt sajt
2 teáskanál só
1 tojás sárgája
A lisztet a vajjal és margarinnal elmorzsoljuk, hozzá adjuk a reszelt sajt felét, majd a többi hozzávalóval összegyúrjuk a tésztát. Minimum 30 percet pihentetjük, majd ujjnyi vastagra sodorjuk. A tetejét a tojás sárgájval megkenjük és rászórjuk a maradék reszelt sajtot. Derelye vágóval rudakat vágunk és lassan, alacsony hőfokon pirosra sütjük.
HÁZI, INSTANT LEVESPOR
Az alábbi recept Lengyel Lacitól, a Túl a Pruton blog szerkesztőjétől száramazik. Itt csak egy rövid kivonatot találtok, a teljes receptért és képes útmutatóért látogassatok el ide. A levespor alapja igazából egy sűrűre főzőtt, majd kiszárított indiai dál étel és ebből kifolyólag szabadon változtatható, kinek-kinek ízlése szerint.
50 dkg vöröslencse vagy sárgaborsó
1 nagy fej hagyma kockára vágva
1 paradicsom felkockázva
frissen őrölt fűszerek ízlés szerint (pl.:lepkeszegmag, feketebors, római kömény, curry levél, korinader, tamarind-szósz, csili, kurkuma, szambár-maszala)
pár kanál olaj (fontos, hogy nem vaj, az eltarthatóság miatt)
Megfőzzük az ételt, összemixeljük, majd lapos tányérokban 1-2 napig szárítjuk (ideális esetben a napon, télen radiátoron vagy közelében), majd ha megszáradt kézzel vagy kanállal összetörtjük és egy dobozba, üvegbe adagoljuk. Felhasználás: ugyanúgy, mint egy instant levesport. 1 rész porhoz 4 rész forró víz.
Kép forrása: laci blogja.
HAGYOMÁNYOS GRANOLA
Ehhez haosnló számos receptet és a recept alján olvasható hasznos információat találtok a Helyi, idény, vegetáriánus Zero Waste konyha szakákcsönyvemben. Ezt a receptet a könyv megjelenése előtt, a hírlevelem olvasóinak adtam ajándékba és most veled is megosztom.
Hozzávalók:
100 g nagyszemű zabpehely (vagy árpa- vagy rozspehely vegyesen)
1 ek. hajdinapehely
1 ek. tökmag (vagy ízlés szerint több)
1 ek. napraforgómag
1 ek olaj (szőlőmag, napraforgó vagy pikánsabb ízért tökmag, de kipróbálhatod vajjal is, amitől más zamatot kapsz)
2 ek. méz (repce-, napraforgó- vagy virágméz)*
1 kk. cukor (a karamellizálásért)
1/2 kk. fahéj, 3 szem frissen őrölt kardamom**, 1/2 kk őrölt szerecsendió, 1 csipet só
1 ek. sűrű almalé vagy gyümölcspép
Adhatsz a fenti alaprecepthez apróra vágott friss körtét, almát vagy bármilyen aszalt gyümölcsöt. A fenti mennyiséghez 2-3 szem aszalt gyümölcs elegendő. Ha friss gyümölcsöt adsz hozzá, akkor hagyd el az 1 ek almalevet, mert nagyon átnedvesíti a zabszemeket és nehezen fog megpirulni, miközben a magok megégnek.
*A mézet vegánként vagy ha igazán különleges ízt szeretnél adni a granoládnak, helyettesítheted peszmeggel (mustméz) vagy alma- és körte csutkából főzött sziruppal. Szerintem ezeknek a keverékével lesz a legfinomabb a granola. De tehetsz hozzá bármilyen édes szirupot, ami van otthon.
A peszmeg és az almacsutkaszirup receptjeit pedig ne aggódj, megtalálod majd a szakácskönyvben:-).
**Ha még nem használtál egész kardamomot tehetsz bele 1 kk őrölt kardamomot is. A kardamom egy pici, száraz hüvelyben van, amiből a mozsárban őrlésnél kibújnak a magok. A hüvelyt vagy tokot nem kell a granolához adnod.
Elkészítés:
- A zabpelyhet, a hajdinapelyhet és a magokat összekeverem.
- Egy kis lábosban felmelegítem (nem forralom, csak éppen folyósra melegítem) a mézet és az olajat.
- Az olajos, mézes szószt, az almalevet (vagy a friss gyümölcsöt/peszmeget) és a fűszereket a magokra öntöm. Alaposan összekeverem. Egy ragacsos masszát kell kapnod. De mivel minden méz egy kicsit máshogy viselkedik, ha úgy érzed, hogy kevés a méz, mert nem ragacsos, akkor tegyél még hozzá. (Én nagyon sűrű, szinte krém állagú repce mézet használok.) 5 percig állni hagyom, hogy a zabszemeket átjárják az ízek.
- Megszórom a cukorral.
- Többször használatos sütőpapírral bélel tepsibe (vagy csak egyszerűen a tepsibe) teszem és 150 fokon aranybarnára pirítom. Közben folyamatosan ellenőrzöm és néha átkeverem, hogy mindenhol egyenletesen piruljon (kb. 15-20 perc). Egyik pillanatról a másikra el lehet égetni, úgyhogy figyelni kell. (Ha nagyobb adagot készítesz, akkor a sütési idő is nő.)
- Ha szeretnél, akkor ezen a ponton adj a magokhoz aszalt gyümölcsöket, keverd át és hagyd a sütőben kihűlni. Ha teljesen kihűlt, tedd fém vagy üveg dobozba, hogy ropogós maradjon.
Általában nem mérem le az alapanyagokat és mindig egy kicsit máshogy sikerül, attól függően, hogy épp melyik alapanyag ízét vagy fűszert szeretném kiemelni. Bánj te is szabadon és változatosan a recepttel! Arra figyelj, hogy a zabpehely legyen a granolád alapja, ebből legyen a legtöbb benne.
Miért nem került ebbe a granolába kókuszolaj, kesudió vagy kókusz chips?
A granola klasszikusan az a ropogtatni való, amit egy átlagos szupermarketben csak csomagolásban, viszonylag borsos áron és legtöbbször valamilyen messzebbről érkező alapanyaggal (pl.: kókusz reszelék, kesudió, pálmaolaj) keverve lehet megvásárolni, pedig egyszerűen elkészíthető otthon is, úgy hogy tudjuk mi van benne.
A pálmaolaj környezeti hatásairól és arról, hogy a snackektől, a készételeken át a szappanokig már szinte mindenben benne van, biztosan hallottál. A kókusz nem terem meg itthon, ezért sem kókuszpehely, sem kókuszolaj nem került ebbe a receptbe.
A kesudió fogyasztását pedig a mellett, hogy sokat utazik és viszonylag drága, társadalmi szempontok miatt is érdemes ritkaságként fogyasztani. A kesudió jelenleg a legkelendőbb dióféle Európában és az Egyesült Államokban. Valóban szuperélelmiszer, nagyon egészséges. Azonban érdemes megfontolni, hogy mennyit fogyasztunk belőle itt Európában, ahol bőven el vagyunk látva más magvakkal (pl.: mogyoró, dió). A fogyasztásra szánt kesu legnagyobb részét Indiában és Vietnámban termesztik. Amellett, hogy Indiában szinte éhbérérét dolgoztatják a munkásokat (nagyrészt nőket) a kesu pucolás el elég veszélyes munka, ugyanis a magot elválasztó két, kemény héjréteg között maró anyagok vannak, melyek védőfelszerelés hiányában égési sérüléseket okoznak a pucoláskor. A nyers magok még mérgezőek, de pörkölve már fogyaszthatók. Hozzánk már így kerülnek.
Vietnámban ha lehet, még lehet ennél is rosszabb a helyzet, ahol munkaterápiaként dolgozó függő betegek pucolják a kesut. Természetesen méltányos körülmények között is termesztenek kesudiót. Keresd a fair trade jelölést a boltban, ha egy kis kesura vágynál.
Érdemes utána nézni, hogy egy-egy felkapott alapanyag milyen áron kerül a ételeinkbe.
GABONA MENTES GRANOLA
Ezt a receptet és az első adagot 🙂 Gózon Esztertől, a Zero Waste Hungary blog szerkesztőjétől kaptuk.
A receptet és a mindössze 45 percig tartó elkészítés módját pedig itt, az 5 elemes étrend oldalon találjátok.
SAJTOS TALLÉR
Mikor a kislányunk megszületett, már javában a hozzátáplálásnál tartottunk akkor vett anyukám a piacon Majának egy csomag házi készítésű sajtos tallért. Annyira megszerette, hogy gondoltam készítek majd én neki itton. Egyrész jóval olcsóbb, másrészt tudom mi kerül bele, harmadrészt minden konyhai folyamatba igyekszem bevonni. Ez pedig garantáltan egy olyan snack, aminek a készítésében a gyerekek is ki tudják venni a részüket. Az alap recepet Mókuslekvár oldaláról lestem el és kicsit módosítottam a saját szánk íze és kívánt állag szerint.
A legjobb rágcsa kirándulásokra, és hosszabb utazásra előre lehet belőle sokat nagy menyniséget sütni, mert sokáig eláll. Mi, a közel egy hónapos balkáni utazásunkra is vittünk, és az első két hétben ezt ettük a túrákon a gyümölcsök mellé.
- 500 g finomliszt
- 1 csipet szódabikarbóna vagy foszfátmentes sütőpor
- 2-3 kk. só
- 1 kk őrölt kömény
- 150 g reszelt sajt
- 120 g vaj
- 200 g tejföl (házi, vagy lehetőleg zsíros, legalább 20%-os)
- 3 dl házi (zsíros, legalább 3,8%-os) tej
*Ehhez a recepthez szüksége lesz vala elektromos ostyasütőre vagy, ha gáz lapod van, akkor egy azon használható sajtostallér sütőre.
- A sajtot lereszelem, hozzáadom a többi alapanyagot és alaposan összegyúrom. Ha esetleg túl száraz, nem áll össze, még 1-2 kanál tejfölt vagy pici tejet, óvatosan adok hozzá.
- A tallársütőt előmelegítem, közben
- kis golyókat formázok a tésztából.
- A golyókat a tallérsütőbe tesszem és rányomom a tetejét, hogy kilapuljon. Kb. 1 perc 20 mp-ig sütöm, de mindig tesztelem az első adagnál és stopperral mérem.
Beköszöntött a vakáció! De, hogyan nyaraljunk (környezet) tudatosan? | Talpalatnyi történetek Edvárd és Dóri utazásaiból a világ körül
2019.06.05. @ 10:33
[…] a számuk. Buszútra, repülőre vagy bármivel utazzunk is, vihetünk saját elemózsiát. Pár ötlet, könnyen elkészíthető, sokáig elálló […]