Mi és a mosipelenka – tapasztalataink 6 hónap távlatából!
UPDATE! Ezt a bejegyzést Maja 2 éves korában frissítettük. A végén találjátok az új tapasztalatokat. De semmit nem változtattunk az eredeti íráson:-).
Rengetegszer kezdtünk már bele blogbejegyzés írásba az elmúlt egy évben (mert igen 1 éve nem írtunk, ami hihetetlen). Ennek okairól és az elmúlt év összefoglalójáról készül a bejegyzést (de tényleg!! ;-)) viszont gondoltuk nem várunk a nagy első bejegyzés ünnepélyes feltöltéséig a blogra, hanem kifejtjük a mosható pelenka témát. Legalábbis azt, mi hogy állunk vele.
Előre szeretnénk vetíteni, hogy nem megtéríteni szeretnénk mosiplenka felé vagy bűntudatot kelteni bárkiben is ha nem megy. Megértünk minden szülőt, akik az éjszakai ébredések, a hasfájástól vagy bármitől extrán sírós babával, segítség nélkül és amúgyis az első gyerek hozta rengeteg változás mellett egyszerűen képtelenek erre időt, energiát szánni. Annyi mindent lehet tenni, ha ez nem megy. A lényeg pedig úgyis az, hogy babára maradjon elég idő, türelem, figyelem, energia:-).
De, ha mégis kipróbálnád és kell egy kis löket, akkor olvass tovább.
Rengetegszer kezdtünk már bele blogbejegyzés írásba az elmúlt egy évben (mert igen 1 éve nem írtunk, ami hihetetlen). Ennek okairól és az elmúlt év összefoglalójáról készül a bejegyzést (de tényleg!! ;-)) viszont gondoltuk nem várunk a nagy első bejegyzés ünnepélyes feltöltéséig a blogra, hanem kifejtjük a mosható pelenka témát. Legalábbis azt, mi hogy állunk vele.
Előre szeretnénk vetíteni, hogy nem megtéríteni szeretnénk mosiplenka felé vagy bűntudatot kelteni bárkiben is ha nem megy. Megértünk minden szülőt, akik az éjszakai ébredések, a hasfájástól vagy bármitől extrán sírós babával, segítség nélkül és amúgyis az első gyerek hozta rengeteg változás mellett egyszerűen képtelenek erre időt, energiát szánni. Annyi mindent lehet tenni, ha ez nem megy. A lényeg pedig úgyis az, hogy babára maradjon elég idő, türelem, figyelem, energia:-).
De, ha mégis kipróbálnád és kell egy kis löket, akkor olvass tovább.
Maja ma 5 hónapos (most már 6 múlt mire elértünk a bejegyzés befejezéséhez és milyen jó, hogy eddig vártunk, mert már egyéb sikerekről is be tudunk számolni ;-)). Ugyan profi mosipelenka felhasználók még nem vagyunk, és előttünk áll a hozzátáplálás időszaka, amikor igencsak megváltozik az anyatejes pelenka tartalom (azóta már eszik Maja és nem hogy nehezebb,de könyebb lett a mosizás), de hátha hasznosnak találjátok kedves újdonsült szülők a tapasztalatainkat.
Talán úgy olvasod ezt a bejegyzést, hogy van benned némi ellenérzés, aggodalom azzal kapcsolatban, hogy…
…nem fog-e kifolyni? (Különösen este és a nem fog-e ezért felébredni a baba, mikor végre elaludt.)
…nem drágább-e, hiszen több ezer forintba kerül egyetlen pelenka?
…valóban környezetbarát megoldás-e, hiszen folyamatosan mosni kell?
…mindenhol pelenka fog száradni, mindig?
…egyszerűen túl nagy macera!
Az utolsó kérdésre sajnos azt a kiábrándító választ kell adnunk, hogy valóban kell hozzá némi elköteleződés. Na jó, hulladékcsökkentèsre törekvő életmódunk eddig legmacerásabbnak érzett, a szó szoros értelmében is vállalása, az eldobható helyett a mosható pelenka hasznàlata.
Valóban több idő, valóban több vele a munka és nem csak az elején (mint mondjuk kitapasztalni, hogy mit miben érdemes venni a piacon, milyen csomagolásmentes fürdőszobai megoldások vannak stb., amelyek aztán csak úgy mennek a maguk útján).
Nem, ezt minden alkalommal mosni kell, minden nap. Nem csak havonta pár napot, mint a mosható intim betétet.
Maja bőrének viszont láthatóan nagyon jó, a mi lelkünknek is, és örömmel (na jó néha kevesebb lelkesedéssel) vállaljuk az ezzel járó többlet munkàt.
Viszont, ami valóban zavar minket az az, hogy bármennyire is igyekszünk a nappalink mindig “kupis” és nem azért mert nem rakunk rendet, hanem mert mindig szàradnak a pelenkák. Az egész, erkély nélküli kis lakásban való mosipelusozásban ez a legnehezebb. Már az ablakban lógatjuk őket, hogy mihamarabb megszáradjanak. Természetesen ez kiküszöbölhető azzal, ha valakinek van kertje, padlása vagy bármilyen olyan helysége, ahol nincsenek szem előtt a pelenkák.
Így változott a pelenkás fiók, ahogy nőtt Majácska:
A szárítógép is ott van opcióként, de nekünk egyrészt pici a fürdőszobánk ehhez, másrészt abban már nem vagyunk biztosak, hogy egy szárítógép és az által használt extra energia valóban környezeti szempontból még mindig a mosipelenka felé dönti-e a mérleget. Természetesen még mindig számos más okból a mosható pelenka jön ki győztesen az eldobhatóval szemben.
Szóval mindenkinek vannak olyan hulladékcsökkentő módszerek, amik jóval macerásabbnak érződnek, mint mások…és ez így teljesen rendben van.
Viszont, amit (na jó ez Edvárnak egyáltalán nem szempont) nagyon szeretünk a pelenkákban, hogy szemetgyönyörködtetőek!!!!
Típusok
Ugyan vannak videók, amik segítenek eligazodni a sokféle pelenka típus között és a miénkhez hasonló bejegyzésekből is lehet egy alapvető képet kapni, de a legjobb, ha még várandósan ellátogattok egy anyukához, aki aktív mosilepenkí felhasználó. Ott minden meg lehet tapogatni, hajtogatni. Dórinak két barátunk, köztük Zárug Zita, (szintén nagy utazó https://360fokbringa.hu/hu) tartott gyorstalpalót és kapott is kölcsönbe egy pár darabot, amit kipróbálhattunk az elején, így olyat, ami nekünk annyira nem vált be nem kellett megvennünk. Erre jók még a csoportok és a használt pelenka vásárlás, amiről később írunk.
Ez csak egy gyors áttekintés azokból, amiket mi használunk, mert nálunk sokkal tapasztaltabb és külön ezzel a témával foglalkozó blogokon, facebook csoportokban erről jóval több és szakszerűbb információt kaphattok. Érdemes mindegyiket kipróbálni, mert nem biztos, hogy az lesz kényelmes nektek, ami nekünk.
Csónakos és zsebes pelenkák. Az alsó sorban pedig a különböző belső betétek.
Mi vált be?
Kaptunk egy teljes újszülött popin márjákú szettet, ezeket imádtuk a legjobban.
Mi az elejétől éjszaka is mosiztunk és alig volt néhányszor átázás, pedig nem cserélgettük óránként a pelenkát, csak ugyan úgy mintha eldobhatósat használtunk volna. A következő popin méret csak 6 hónapos kora után lett jó Majára, de miután a popin újszülöttet kinőttük felfedeztük a pelenkabelsőket (ebből használtan vettünk Xkko, bambinex márkát és hazai kisvállalkozók által gyártott bambiroxit és egy másikat, aminek nem emlékszünk a nevére és nincs rajta címke :-).
Ezeket használtuk külsővel.
Sajnos a legkevésbé a csónakosak váltak be, mert nekünk nagy terpeszt csináltak (vagy nem tudtunk beletenni annyit, hogy pár óráig bírja átázás nélkül.)
Belsők:
Külön külsők (ezek gondoskodnak arról, hogy ne áztassa el a pelenka a ruhát):
A külön külső (tehát nem zsebes) azért is nagyon jó, mert nem kell minden alkalommal kimosni a külsőt, elég csak megszárítani. Külsőből, bár eleinte kicsit hitetlenkedtünk, de tényleg szuper átázás biztos a gyapjú külső, ráadásul a lehető legtermészetesebb. Ez könyen kombinálható egyszerű bugyira hajtogatott pamut pelenkával.
De hogyan „működik”?
A pelenkázás folyamata pontosan ugyan az, mint az eldobhatósnál, azzal a különbséggel, hogy előre el kell készítnünk a pelenkát, amit Majára adunk, utána pedig ki kell mosni.
Így néz ki a hálószobából a nappaliba költöztetett és pelenkává avanzsált komódunk.
Van két tálkánk, az egyikbe a thermoszból langyos vizet öntünk (nálunk nagyon kicsi a fürdőszoba, jéghideg és így alkalmatlan arra, hogy ott pelenkázzunk, de nyilván a legegyszerűbb megoldás helyben megmosni a popsit) és ebbe mártjuk bele a pamut törlőkendőket.
Az eldobható törlőkendők szintén nagyon környezetszennyezőek és ha esetleg a mosható pelenka távol is áll még tőletek, ezeket aztán tényleg ki lehet váltani, az említett fürdőszobai lemosással vagy egyszerűen, ahogy mi csináltuk egy régi flanel lepedő felvágásával (beszegni már nem mindegyiket volt időnk 😉 ), de természetesen lehet vásárolni is mosható posi törlőket, igazán örök darabok.
A Fővárosi Csatornázási művek oldalán rendszeresen lehet találni felhívást, hogy ne dobja a lakosság a WC-be ezeket a törlőkendőket, mert nem bomlanak le és dugulást okoznak a hálózatban. A környezeti szempontokon kívül, ha jól megnézitek mivel is vannak átitatva (az illatanyagról nem is beszélve) csupa olyasmi, amire nincs szüksége a babák bőrének (a felnőttekének sem).
Visszatérve a folyamatra.
Lemossuk a posit a törlőkendővel, ezt a másik tába tesszük. Ebbe tesszük a szennyezett pelenkát is. Aztán ráadjuk Majára a belsőt, majd a külsőt (ezt nem szabad elfelejteni…jártunk már így és le kellett szegényt vetkőztetni megint :-).)
Ha végeztünk, akkor a pelenkát kimossuk vízzel, ha volt benne kaki, akkor most itt jön egy nagyon fontos rész. (!!) Mikor először utaztunk Majával több napos kirándulásra elfelejtettük magunkkal vinni a körömkefét. Ugyanis ezzel a puha sörtéjű, fa kefével nagyon egyszerű eltávolítani az anyagtejes kakit. Sokakat ennek a lemosása tántorít el a mosható pelenka használatától. Az utazás alatt rájöttünk, hogy miért. Úgyhogy ha eddig ezért óckodtatok, akkor a kulcs a kefe!
A másik ilyen életmentő eszköz, főleg a már nem anyatejes kakinál válik be: egy kiszuperált bankkártya (nem dombornyomott :-)), amivel könnyen le lehet szedni az anyagot a pelenkáról a WCbe.
Ezt követően az első pár hónapban egy kevés oxigénes fehérítővel megszórt vízben áztattuk a belsőket egy lavórban. Szerencsére a mosipelenka használatát röviden megosztottuk az olvasóinkkal facebookon és felvilágosítottak, hogy nincs szükség áztatásra. 🙂 Kipróbáltuk. Tényleg anélkül is fehérek lesznek.
Ezt követően jön a mosógépben mosás. A pelenka belsők az egyetlen „ruhadarabjaink” amiket 60 fokon mosunk, minden mást a PUL külsőket is 30-40 fokon. (Kivéve persze a gyapjú pelenkákat, mert azokat kézzel, lanolinozva kell mosni.) Mostanra egyszerűen egy fedeles szemetesbe dobjuk és ott várják a mosószódás mosást. Így jóval esztétikusabb megoldás és ha már a nappaliban lógnak a száradó pelenkák, legalább a fürdőben nem látszanak :-).
A képen láthattok még egy szuper jó megoldást. A body hosszabbítót.
Ez nem csak azért jó, mert a mi kislányukhoz hasonlóan hosszabb testű babáknak lehetővé teszi, hogy akkor is rá tudjuk adni a bodyt, mikor végre a felső testén nem lóg a nagyobb méret, viszont a mosható pelenka miatt már összekapcsolni nem tudnánk, hanem mert egy-egy méretet tovább lehet használni, így nem kell folyamatosan újabb méreteket beszerezni.
Így működik:
Ha elmegyünk otthonról (és ezt mi elég sokszor tesszük), akkor útközben jó szolgálatot tesz egy cipzározható, vízhatlan táska, amibe a használt pelenkákat lehet úgy magunkkal vinni, hogy semmit ne nedvesítsenek át a táskában, míg hazaérünk és ki nem tudjuk őket mosni.
A helyes ki matrjoska babásat olvasónktól a Nessie márka készítőjétől kaptuk ajándékba (nem a reklám kedvéért, csak úgy kedvességből, ahogy három olvasónktól is kaptunk pelenkákat, amire már nincs szükségük….annyira jófejek vagytok, ezekt majd természetesen mi is továbbadjuk.)
Honnan szereztük be?
Ez szorosan összefügg a nem drágább-e kérdéssel. Ha mindegyiket újonnan vásárolja meg valaki, ahogy nő a baba, beleszámolva azt, hogy amíg kitapasztalja egy család, hogy az ő babájuknak melyik fazon, méret válik be (főleg első babával) és így lesz benne olyan is, ami nem válik be vagy csak 1-2 hétig tudják használni, akkor a legolcsóbb eldobható pelenkánál lehet, hogy valóban drágábbra jön ki.
Természetesen a csodálatos mosható pelenkák világába is könnyen elkaphatja a szülőket az ékszíj és esetleg jóval több van otthon, mint amennyire valóban szükség lenne…de ez nem írható a mosható pelenka számlájára, ráadásul el lehet adni. (Erről bővebben lentebb)
A The Vip magazin kérdezett minket, felhasználói oldalról, de szakértők szerint elvileg egy család akár fél millió forintot is költhet pelenkára a szobatisztaság végéig.
Honnan lehet költséghatékonyan beszerezni?
Mi a pelenkáink 80%-át kölcsönbe kaptuk (na ugye nem kell nagy dolgokra gondolni, ha a körkörös gazdaságról beszélünk) barátainkon kívül ahogy fentebb írtuk, három kedves olvasónktól is kaptunk 1-1 nagy adag pelenka készletet, úgyhogy elég szerencsések vagyunk. Amit pedig nem kaptunk, azt használtan szereztük be a marketplaceről vagy magyar kisvállalkozóktól vettük.
Tipp: Érdemes kipróbálni és csak azt venni, ami bevált.
Vannak olyan csoportok a Facebookon, ahol az adminok önkéntesen (óriási respect) menedzselik, hogy a mosizás előtt álló szülők minél többféle pelenkát kipróbálhassanak, mindössze a postaköltség megfizetéséért cserébe. Az egyik ilyen A mosi szív körbe ér! csoport, ahol mi még hónapokkal Maja születése előtt lestoppoltunk egy S-es csomagot (ezt azt jelenti, hogy ebben a méretben különböző típusú, fazonú pelenkák vannak). Sajnos nekünk az S-es méret is annyira nagy volt, hogy egy kivételével nem tudtunk használni belőle egyet sem, úgyhogy így küldtük vissza a dobozt. (Egyébként nagyon pozitív, hogy a dobozokat addig használják fel, ameddig csak tudják, úgyhogy csomagolási hulladék sem keletkezik.)
Valóban zöldebb a mosható pelenka?
Mint mindenen környezeti, ökológiai kérdés ez is komplex és a válasz nem fekete vagy fehér. Függ attól, hogy mivel mosunk, milyen géppel , használunk-e szárító gépet, hányat veszünk és honnan, hány gyerek használja, továbbadjuk-e és így tovább. De nagy általánosságban, átlag felhasználói módon és szinten környezetbarátabb megoldás, mint az egyszerhasználatos.
Forrás: bolyhoska.hu
EC
Ha már környezetbarát megoldásokról írunk nem mehetünk el az EC (Elimination Communication) módszer mellett, aminél nincs is ilyen szempontból jobb megoldás. A világ számos pontján ez természetes. Mi Ázsiában találkoztunk vele először, de már itthon is több facebook csoport, weboldal pl. a pelenkétlankodj.hu nyújt segítséget a Természetes Csecsemőhigiénia módszer elsajátításához, ami egy a baba megfigyelésén alapuló módszer (Nem korai bilire szoktatás!). Mikor Maja 4 hónapos korában megosztottuk a tapasztalatainkat a Facebookon, még ezt írtuk:
„Igen, tudjuk ECzhetnénk és nem kellene mosni:-). Ez lenne a legjobb megoldás, az eszünkkel tudjuk és csodálattal tekintünk mindenkire, akik még szoptatás közben is képesek elkapni a bilibe a kakit. De most úgy érezzük, hogy nem fér bele az EC kitapasztalása az energiánkba. Valahogy nem érezzük magunkénak és csak azért, hogy elmondhassuk, hogy tökéletesen hulladékmentesek vagyunk, nem állunk neki. Márpedig most belülről nem jön az EC iránti vàgy, csak valami környezettudatos megfelelési kényszerből fakadna. Szóval még mindig a mosizás a könnyebb megoldás számunkra. Ha Maja kicsit nagyobb lesz és át tudjuk csoportosítani az energiáinkat, kipróbáljuk.”
Most itt vagyunk, Maja 6 hónapos, pár hete már nem csak anyatejet eszik és így megváltozott a kakija és a kakilási szokásai is. Annyira elkezdtünk ráérezni mindhárman, hogy most van itt az ideje az ECnek, hogy a legelső ilyen, rendes kakiját is az EC/ázsiai bilibe kaptuk el és mióta szilárd táplálékot is kap nem kellett kakis pelenkát mosnunk :-).
Úgyhogy ebből is láthatjátok, hogy van aminek később jön el az ideje, lehet hogy a mosipelenkát is a második babánál kezditek csak.
A gyermekágy és egy baba érkezése egyébként is felborít mindent, ki kell alakulni az új harmóniának a családi működési módnak és érdemes olyan dolgokat bevezetni (bármilyen gyerekkel kapcsolatos kérdésben) ami ezt támogatja, nem pedig plusz terhet ró az egyébként is kimerült és újra rendeződő családra.
Mi a mosható pelenka iránt nagyon elkötelezettek voltunk, az EC viszont később jött. Ne adjátok fel és ha lassan is, de próbáljatok ki egyszer-egyszer nem eldobhatós alternatívát legyen az pelenka vagy „csak” a törlőkendő!
UPDATE: Mi történt 6 hónap után?
Mosipelenka miniházban
Külön olvashattok arról, hogy hogy oldottuk meg a mosható pelenkázást, mikor Maja 8 hónapos korában egy mini konténer házba költöztünk, mosógép nélkül és mik voltak a tapasztalataink.
Kattintsatok ide, ha ez érdekel: Életünk a kisházban
Mosipelenka utazás alatt
Ebben a bejegyzésben pedig arról, hogy a 1,5 éves togyogóval hogy utaztunk közel egy hónapig a Balkánon Szerbiától, Eszak-Macedónián és Albánián át Montenegróig.
Kattintsatok ide, ha ez érdekel: Mennyire lett kerek a nulla? Hulladékmentes beszámoló balkáni utazásunkról.
Szobatisztaság
Mikor ezt a kiegészítést írjuk, 17 hónap telt el. Vagyis Maja most tölötte be a 23. hónapot.
Ezzel a jeles dátummal pedig véget értek a moshatós pelenkás kalandjaink.
Gond és tréningezés nélkül, a saját önállóságát támogatva értünk el oda, hogy már nincs szükség pelenkára. Közösen dobozoltuk be őket, hogy „odadadjuk a gyerekeknek, akiknek még szükségük van rá”. Ez egy nagyon kedves kis rituálé volt. Azóta pedig nem került elő a doboz.
Bár sosem lehet tudni, de mi azért erősen gyanítjuk, hogy ebben a könnyed átmenetben szerepe van a a EC-nek és a mosható pelenkának is. Többször találkozik ugyanis az eredménnyel és érzi is, hogy valami a pelenkába került. Sok jó oldala van persze az eldobhatós pelenkának, amitől nem irritálja a baba popsiját a vizelet, de éppen ez az egyik hátránya is. Nagyon kényelmes szülőknek és a gyerekeknek is. Félreértés ne essék, minde gyerek eléri a szobatisztaságot és eldobhatós pelenkával is lehet hamar szobatisztulni, de talán így egy kicsit könnyebb.