Ezt adta a kertünk – első év
Fűszerek
- be lehet mutatkozni,
- lehet engedélyt kértünk tőlük, hogy levághassuk őket,
- el lehet mesélni, mire fogod használni, és érdemes adni valamit cserébe: pl. egy éneket, gondoskodást, valamilyen „áldozatot”, el lehet szórni pár szem magot jelképesen.
(Ha mezőn szedtek virágot ott is érdemes egy ilyen természet kapcsolódással kezdeni és nem csak úgy végig futni rajta, és „letarolni”.)
Feldolgozás
Mikor megvettük azt az erősen átépítésre szoruló házat…el sem merem mondani hány éve…, amiben most lakunk, nyilván már a konyhán és a hangulaton gondolkodtam.
Kellet jó pár év mire egyáltalán elérkeztünk oda, hogy a hangulat kialakítása kezdődhessen, de már a vásárlást követő első napon elkezdtem bújni a pinterestet.
Ahogy először kötöttük fel nyáron a gerendára a fűszerszárító rudat (aka az eltört hólapát nyelét) elöntött az öröm.
Ez az!
Ott állok álmaim konyhájába.
Megnéztem milyenek is voltak a rég elmentett képek a pinterest „kitchen” nevű albumában. Nem meglepő módon jó pár olyan volt köztük, amiben gerendáról lógnak fűszerek.
Egyszerűen imádom ezt a hangulatot és azt ahogy fűszerspirál illatát behoztuk a házba, hogy végre rengeteg mindennap használt fűszerünk és teánk kertből van.
Az első módszerem tehát az volt, hogy amit csak lehet megszárítottam, még pedig felakasztva, hogy egyúttal dekoráció is legyen.
Mi került a rúdra?
– bazsalikom
– menta
– majoranna
– oregánó
– citromfű
– tárkony
– rozmaring
– koriander
A petrezselyet és a snidlinget jégkocka tartóba tettem apróra vágva, öntöttem rá vizet és ment a fagyasztóba. Bármikor tudok 1-1 kis kockát az ételbe tenni.
A bazsalikomok egy részét megszárítottam, de annyi bazsalikomot képtelenség elhasználni szárítva, mint amennyi termett, úgyhogy egy részéből pesztót készítettem, amit egy olaj réteggel tartósítottam az üvegekben.
A tárkonyból valamennyit megszárítottam, de óriási volt a termés, úgyhogy egy részéből tárkony ecetet készítettem, amivel majd finom babos, tárkonyos levesek készülnek.
A tárkonyecet készítése nagyon egyszerű. Az alaposan megmosott tárkonyt leveleit leszedem, beleteszem egy (lehetőleg sötét) üvegbe és felöntöm 10%-os bio ecettel, majd egy hónap múlva leszűröm.
Zályából is nagy volt a termésünk és ugyan pár csomót megszárítottam étkezési célból is, de a nagyrészéből zsálya füstölőt készítettem, magunknak és ajándékba is. A zsálya (különösen a fehér zsálya) az egyik legősibb, tisztításra használt füstölőanyag. Kiváló tértisztító és jó hazai alternatívája lehet az előszeretettel használt balzsamfának, vagy ahogy jobban ismerhetitek a palo santonak.
Érdekesség: A Dél-Amerikából származó több fafajt magába foglaló „palo santo”, szent fa a rituálék szinte kihagyhatatlan részét képezi és akkora népszerűségre tett szert világszerte, hogy veszélybe került a létezése és egyes országokban már veszélyeztetett fajnak is számít, ezért begyűjtésének egyetlen módja a lehullott ágak felszedegetése. Ha palo santot használtok érdemes megnézni, hogy olyan helyről származik-e, ahol ilyen módon, etikusan gyűjtik be.
A fűszernövényeket pedig előszeretettel használtuk alkotós és wellness célból is. Például az idei nyár egyik nagy újdonságában, a kerti kádunkban.
Abszolút vallom azt a nézetet, miszerint nincs rossz idő, csak nem megfelelő ruházat, hogy a gyerekekkel való kint lét nem az esőtől, a hidegtől, a hótól és a széltől függ. Télen nem is merül fel bennünk kérdésként, hogy menjünk.
Viszont a nyári kánikulában arra lettem figyelmes, hogy többet vagyunk bent, mint egy átlagos téli napon. Kevesebbet is kirándulunk, mert nem élvezzük a forróságot.
Egyszerűen az árnyékban is alig van menekvés a hőség elől, és mivel mi egy teljes nyarat “végi csináltunk” úgy a kisházban, hogy a legmelegebb napon is melegebb volt bent, mint kint, azt hiszem egy kicsit el is kényelmesedtünk:-) attól, hogy ez most fordítva van.
Na, de mindeképp szeretnénk most is az idő nagy részét kint tölteni. Ebben a rekkenő hőségben pedig igen csak jó megmártózni a hideg vízben.
Medencénk nincs.
Felfújhatósat nem akartunk…
Volt viszont egy, a régi házból kiszedett kádunk “jó lesz még valamire” jeligével.
Addig rágtam Edvárd fülét, míg nekiálltunk egyik délután és a maradék fákból összeraktunk egy állványt a kádnak.
Komolyan olyan,mint egy wellness. Világ életemben arra vágytam,hogy kint fürödjek egy kádban vagy legyen egy kerti zuhanyzónk.
Íme itt van. Már lelki szemeim előtt látom, hogy Ha elkészülünk a ketrendezéssel valami szép kis lugasba kerül, addig pedig a magaságyások és a bab tövében élvezzük a hűsölés. Főleg Maja.
Idén ültettünk ribizli bokrot, málnát, az ősszel elültette cseresznyefa is szépen növekszik.
Ültetünk uborkát, napraforgót, babot, borsót (sajnos egyikből sem lett semmi, de cserébe a bab csodálatos a kis sátorban, és nagyon jó kinézni rá a konyha ablakból), vetettünk virágmagokat, de legbüszkébb a paradicsom termésünkre vagyok, és a rengeteg befőzött pizzaszószra, ami az összes „vasárnapi pizzánkon” ott lesz mostantól. Ha kíváncsiak vagytok a pizzaszósz receptre kattintsatok ide.
Ugyan azért még mindig kicsit szana szét ültetgettünk, de ez volt az első nyár, amit úgy töltöttünk itt, hogy nem teljes egészében egy építési terület volt a kertünk, és nem csak néhány tő paradicsomnak és mángoldnak volt helyünk, hanem magaságyást is építettünk.