Így készül az isteni finom pizzaszósz
Ha egy ideje olvasol minket, akkor biztosan találkoztál már a “vasárnapi pizza” hagyományunkkal.
A tésztákkal, amikbe cékla, spenót, sütőtök vagy éppen bab kerül.
Evárddal mindketten nagy “This is us” * rajongók vagyunk.
Mikor még nem volt gyermekünk, arról álmodoztam, hogy ha egyszer lesz, akkor én is szeretnèk 1-2 olyan családi hagyományt teremteni, mint amilyenek a sorozatban szereplő család életében vannak és valószínűleg jó emléket hagynak Majának, amikre szívesen gondol vissza gyerekkorából.
Ezek a közösen megélt hétköznapi, visszatérő momentumok, amikre számítani lehet a hét folyamán, sokat jelentenek nekem.
Nem kötődnek semmilyen hivatalos ünnepnaphoz, nem néphagyományok, hanem a mi családi igényeinkre, kreativitásunka épülnek. Még elég kis lépésekben haladunk (nem olyan grandiózus “This is Us” szintű szokásaink vannak), mert a rendszeres, ismétlődő, megszokások alapuló dolgokkal amúgy is nehezen vagyunk. Szerencsére a szombat reggeli piac már 7 éve velünk van jó szokásként és rituáléként.
Már többször osztottam meg veletek a Facebook és Instangram oldalunkon, hogy ha vasárnap, akkor nálunk pizza nap van.
A „régiek” világában szokás volt a tészta nap, főzelék nap, hús nap.
Én (sajnos) nem vagyok ennyire előre tervező és rendszerezett. Étkezésben sokkal impulzívabb vagyok annál, minthogy keretekbe szorítsam magam. Általában az az étel sikerül a legjobban, amit úgy találok ki, hogy állok a hűtőszekrény előtt és gondolkodom, hogy na, ezekből most mi legyen.
Ezek a keretek persze csak nekem túl szűkek,nagyon sokakat segítenek. Viszont ez a vasárnapi pizza nap nem csak megkönnyítette a gondolkodást, hogy mi készüljön, hanem hagyományt is teremtett.
Nem csak a feltétek változnak szezonálisan, hanem a tészta alapja is. Egyik héten spenót kerül nem csak bele, hanem rá is, de volt már sütőtökös tésztás és céklás is.
Nálatok vannak hasonló hagyományok?
Hoztátok magatokkal” vagy ti teremtettétek?
Most megmutatom a kreatív pizzához elengetdhetetlen, tökéletes pizzaszósz receptet, amit anyósomtól tanultam, ő pedig a ketkes.com oldalról inspirálódott.
Ez egy sülést igénylő recept, úgyhogy érdemes este készteni, viszont a sült paradicsomoknak egészen más íze lesz,mint a főttnek.
Imádom, hogy minden alapanyag szinte helyi, (az olíván kívül) vagy a kertünkből vagy a tőlünk pár km-re lévő kosárközösségi kertből vagy Edvárd szüleinek a kertjéből származnak.
*A “This is Us” egy sorozat, ami egy család életét kíséri végig, ugrálva időben, térben több generáción át. Szívmelengető és zseniális a történet szerkezete is. Mindenkinek ajánlom!
Ízletesek, frissek, egészségesek, finomak, szezonálisak és keveset utaztak.
Ráadásul, a forró szósz üvegekbe töltésén kívül, a folyamat minden részébe bevonhatóak a gyerekek egy kis türelemmel, de így legalább velük együtt lehet elkészíteni és nem akkor, ha alszanak vagy ha nincsenek otthon. Borzasztóan élvezik is, azt meg főleg, hogy a pizzára olyasmi kerül, aminek az elkészítésében részt vettek.
Ha érdekel, az instagrammon videóban is mutatom a lépéseket és hogy mibe vonhatóak be a gyerekek.
1. Paradicsomok leszedése
2. Paradicsomok megmosása és kacsozása.
3. Paradicsomok olajozása a tepsiben.
4. Fokhagyma előtisztítása
5. Alapanyagok összekeverése a tepsiben.
6. Pizza tészta elkészítése, gyúrás és “díszítés” vagyis a feltétek felrakása.
Mi elég későn álltunk neki a szósz készítésnek és a fürdetés, altatás közben sajnos a nem elég nagy tepsiből kibugyogott a szósz, úgyhogy mindössze egy óráig sütöttem, de így is tökéletes lett. (Illetve érdemes a recepetben megadott 200 c helyett 180 fokon sütni.) A sütőtakarítás kínjait megakadályozandó arra figyeljetek, hogy magas falú legyen a tepsi, mert abból kevéssé bugyognak ki. Én egy ilyen kerámia sütőtálat használok már.
Még a másnap reggeli sütő takarítással együtt is nagyon megérte elkészíteni, főleg hogy utóbbit Edvárd átvállalta.
Összetevők:
4 kg paradicsom
5 fej vöröshagyma
2 fej fokhagyma
2 ek só
Bors
Tetszőleges fűszerek, szártott formában (különben csak tekeredik benne és meg is ég sajnos) pl.: oregánó, bazsalikom, majoránna
Be a sütőbe, mikor megsültek (1-1,5 óra), átteszem egy nagy lábosba, botmixerrel pépesítem és egyet forralok rajta. Majd, ahogy a lekvárokat, tiszta üvegbe töltöm, a tetejét olva olajjal lezárom és dunsztba teszem 2 napra (de nem fordítom fejjel lefelé).
Hálásan köszönöm, hogy olyan sokan küldtétek a képeket vagy jeleztetek vissza éló szóban arról, hogy milyen szuper lett a szósz és örültük, hogy most saját készítésű kerül az asztalra.
Természetesen nem csak pizzaszószként használhatjátok, hanem mehet tésztára is rohanósoabb napokon.