Milyen a hatásos, de mégis környezetbarát maszk? Avagy, maszkviselés zero waste szemmel.
Még októberben olvastunk egy felmérésről miszerint a műanyagipar lett a járvány egyik nagy nyertese.
Talán nem meglepő, hiszen hirtelen mindenhol megugrott az igény az arcvédőkre, maszkokra, kesztyűkre, ételdobozokra és az online vásárláskor használt légpárnás borítékokra. Ezek nagy része pedig nem újrahasznosítható műanyag.
Becslések szerint globálisan 129 milliárd maszkot és 65 milliárd műanyag kesztyűt használunk és dobunk ki havonta a COVID-19 járvány óta.*
De arra, hogy a kialakult gazdasági válság és az ennek következtében csökkenő globális olajkeresletnek szintén köze van a műanyag újrahasznosításhoz már kevesebben gondolunk. Gazdaságtalanná teszi ugyanis a hulladékhasznosítást az alacsony világpiaci olajár.
„Az olaj- és gázipari vállalatok az elkövetkező öt évben mintegy 400 milliárd dollárt költenek olyan üzemekre, amelyek „szűz” műanyaghoz állítanak elő nyersanyagot . Az olajipar arra számít, hogy az új műanyagokra a növekvő igény az olaj iránti keresletet is magával húzza. Számításaik szerint a műanyagalapú fogyasztási cikkek eladásai jelentősen emelkedni fognak, főként az ázsiai középosztály rohamos gyarapodásának köszönhetően.” – írja a Világgazdaság.hu
Tudjátok rólunk, hogy az újrahasznosítást nem tartjuk megoldásnak és igazából sosem olvashattatok tőlünk szelektív hulladékgyűjtésről. De eddig mutatkozott valami kis remény arra, hogy legalább a meglévő, legyártott anyagokkal próbáltunk mit kezdeni.
Úgy tűnik, a vírus kicsit visszavetette az újrahasznosított műanyagok fellendülését. (Ami, hangsúlyozzuk még mindig nem lett volna megoldás arra, amilyen ütemben termelődnek a műanyagok.)
Rajtunk a világ szeme
Ezért most minden eddiginél jobban kell nekünk, fogyasztóknak résen lennünk. Tudjuk az egyéni felelősség már így is túlságosan nagy és terhes, de nem úgy tűnik, hogy felülről érkezik változás. Vírus ide vagy oda, továbbra is a monetáris profit áll az első helyen és ez nem úgy tűnik, hogy hamarosan változni fog.
Forrás: theconversation.com
A maszk- és kesztyűtenger
Mi az első maszkunkat Indonéziában vettük, Surabaya városában, ahol egyszerűen akkora volt a légszennyezés, hogy a textil maszkok már akkor a mindennapok szerves részei voltak. Sajnos Kínában és 1-2 nagyvárosban is használnunk kellett. Mára azonban a COVID-19 járvány miatt a világon mindenhol alapvető „kiegészítővé” váltak a maszkok.
Vannak egyébként országok, ahol ha valaki betegnek érzi magát, például téli influenza idején, akkor a többiek védelme érdekében, egyáltalán nem tartja „cikinek”, hogy az utcán is viselje. Mi is meglepődtünk először, mikor Kínában metróra szállva több maszkos embert is láttunk. (Persze, mondhatjuk, hogy szépen maradjon otthon…de azért tudjuk hányan hordják ki lábon a megfázást és a maradj otthon, nem mindig opció.)
„Pénztárca, telefon, maszk.”
– talán már ti is ezzel a mantrával indultok otthonról.
Természetesen az elsődleges cél az egészségünk és embertársaink egészségének a megőrzése, a vírus terjedésének lassítása, megállítása. Akár hisztek benne, akár nem, akár féltek tőle, akár nem, a maszk használat kötelező és jelenleg ez az egyetlen védekezési mód (persze az immunerősítés és szappanos kézmosás mellet, ami pandémiától függetlenül is ajánlatos.) Szumma-szummárum, a maszkok még nagyon úgy tűnik, hogy jó ideig a mindennapjaink részei lesznek, ha tömegközlekedünk, bevásárolunk vagy közösségbe megyünk.
De a mellett, hogy a saját és a többi emberek egészségére vigyázunk, egy ilyen helyzetben sem szabad elfelejtenünk, hogy a lehető legkevésbé károsítsuk a környezetünket és más élőlényeket.
Van megoldás!
Biztonságban tudhatjuk magunkat úgy is, hogy közben a lehető legkevésbé terheljük a környezetet.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete európai és amerikai teszteket vetett össze, hogy megtudjuk vajon melyik maszk hatásos és milyen anyagból varrjunk magunknak vagy vásároljunk többször használatos, mosható maszkot.
A gumikesztyűkkel kapcsolatban a WHO álláspontja, hogy az alapos szappanos kézmosás nagyobb védelmet nyújt a vírus ellen nyilvános helyeken, mint a gumikesztyű viselés.
Visszatérve a maszkokra.
Orvosi kell, kétrétegű pamut? Vagy a csősál is elég?
Néhány hónapja látott napvilágot az az eredmény, amelyben kutatók egy csoportja 14 általánosan elérhető maszktípust, köztük az egészségügyben használatos N95 (KN95) maszkot, pamut maszkokat, Bandana kendőt és csőalakú nyakmelegítőt tesztelt áteresztőképességük szerint. Az észak-karolinai Duke University fizikus kutatói egy feketedoboz, egy lézersugár és egy mobiltelefon kamerája segítségével mérték, átlagos beszéd közben mennyi csepp jut át a különféle maszkokon. (A CNN látványos videót készített a tesztelésről.) Minden maszkot tízszer teszteltek le.
Forrás: Duke University
Az eredmények szerint a leghatékonyabb maszk az N95-ös volt. (A TVE teljes beszámolóját, és a táblázatokat a részecske szűrésről itt találjátok.) Természetesen vannak munkakörök és élethelyzetek, amikor szükség van az egyszer használatos maszk viselésére, de a mindennapokban, legtöbbünk számára ennek nem indokolt a használata.
Ha mégis eldobhatót kell használnotok
A legfontosabb, hogy gondoskodjatok a biztonságos és viszonylag „környezetbarát” eldobásáról. Míg a kórházakban erre létezik megfelelő protokoll, addig a mindennapokban, közterületen ez nem megoldott.
Ne dobjátok el az utcán, ha kijöttök a boltból! Ne hagyjátok csak úgy a bevásárló kocsiban, ne dobjátok nyitott tetejű köztéri kukába, mert innen a szél könnyen elrepíti bárhová.
Forrás: theconversation.com
Forrás: BBC
Milyen anyagból készíts mosható, többször használható maszkot?
Az újrahasználható, mosható maszkok használata egyértelműen fenntarthatóbb megoldás az egyszerhasználatos, eldobható polipropilén maszkoknál. A szövetmaszkok tartósabbak, moshatók, ezért fenntarthatóbbak és olcsóbbak, mint az eldobhatók.
De mennyire biztonságos, ha házilag varrunk vagy varratunk magunknak szájmaszkot. Milyen alapanyagot érdemes választani: pamutot vagy műszálas anyagot? Vajon jó ötlet a póló vagy az ing újrahasznosítása?
A Tudatos Vásárlók Egyesületének társszervezete, a francia UFC – Que Choisir fogyasztói szervezet 18 különböző maszktípust, köztük 14 házilag varrt maszkot teszteltek, hogy kiderüljön, melyik anyag szűri leghatékonyabban a vírust és közben melyikben mennyire könnyű levegőhöz jutni.
A házi készítésű maszkok varrásához különféle anyagokat vásároltak: többféle szálsűrűségű pamutot, valamint poliésztert, illetve ezek keverékeit, és olyanokat is, amelyek elasztánt, viszkózt vagy poliamidot tartalmaztak.
Szűrési hatékonyságot és légáteresztő képességet is mértek új maszkokon és olyanokon, amelyeket 10-szer 60°C-on kimostak. A megvizsgált 14 féle maszk 2 rétegű volt, tesztjüket pedig 2 eldobható anyaggal egészítették ki: Kleenex márkájú papírzsebkendővel és Okay márkájú papírtörlővel.
A szűrési és légáteresztő méréseket 9 és 10 mosás után végezték el, majd összehasonlították őket a kereskedelmi forgalomban kapható nem egészségügyi célú védőmaszkok hatékonyságával. Tesztelés előtt a maszkokat két azonos rétegű anyagból varrták össze, a farmer kivételével, amelyet vastagsága miatt egyszerű finom pamuttal bélelték.
Hatékonyság szerint az eredményeket 2 kategóriába sorolták:
- kategória a 3 mikronnál nagyobb részecskék több mint 90% -át szűri ki;
- kategória, a 3 mikronnál nagyobb részecskék több mint 70% -át szűri ki.
Az eredmények alapján általában elmondható, hogy a legjobban újonnan és többszöri mosás után is a magas pamut tartalmú, ám elasztánt is tartalmazó szövetek szűrik a viselő által kilélegzett levegőt.
Úgy látszik, hogy a pamuttartalmú anyagok többségénél a mosással egyre nehezebbé válik a légzés, míg pl. a 100%-ban műszálas anyagoknál ez a mosással nem változik.
Természetesen lebomlás szempontból mi, a nem kevert szálas anyagokat preferáljuk, na de egész biztosan van mindenkinek otthon olyan maradék anyaga, amiben van némi elasztán, ha nagyon biztosra szeretnétek menni.
Dóri egy afrikai ruha maradék anyagából varrt egy kétrétegű, második maszkot, így rendszeresen tudjuk mosni. Edvárdnak pedig vettünk kettőt a piacon. Ha nem álltok neki magatoknak varrni, de megbízható, hazai készítésű szájmaszkot szeretnétek vásárolni az aluljáróban árult kínai, nyomott mintás helyett, de piacra nem jártok, akkor a hulladékmentes.hu webáruházat ajánljuk beszerzési helynek. Ugyanis Kump Edina, tulajdonos szakértelmében maradéktalanul megbízunk. ( A boltból évek óta bármikor, 5% kedvezménnyel tudtok vásárolni, ha a „talpalatnyi” kódot beírjátok.)
Ha pedig már hordjuk a maszkot:
Forrás: i.pinimg.com
*Ocean Conservancy. https://www.bbc.com/news/av/science-environment-53287940
A bejegyzés alapjául a TVE sajtóközleménye szolgált.