Zero waste konyha. Készülőben az első könyvünk!
UPDATE! 20201 augusztusában, alig két héttel kislányunk születése előtt meg is jelent ;-). Decemberre óriási meglepetésünkre el is fogyott az első kiadás, a második, bővített kiadás előreláthatólag március végén érkezik. Továbbra is a számunkra fontos értékek szem előtt tartásával és magánkiadásban jelenik meg.
Hamarosan előrendelhető a zerowastekonyha.hu oldalunkon, ahol virtuálisan bele is lapozhattok.
Olyan izgatottan vártuk már, hogy megoszthassuk veletek. Már év eleje óta. Ekkor kezdte el Dóri megvalósítani egy rég dédelgetett álmát: egy könyvet.
Képzeljétek el, hogy kinyittok egy könyvet, ami segít eligazodni abban, hogy éppen minek van szezonja, hogy hogyan tudjátok felhasználni a retek vagy a cékla levelét, mit kezdjetek a zöldségek héjával, vagy a félresikerült süteménnyel.
Úgyhogy nem ám akármilyen könyvvel készül nektek, hanem egy szakácskönyvvel, amiből elsajátíthatjátok az élelmiszerek általában kidobásra ítélt részeinek felhasználási módjait, a megfelelő tárolás praktikáit és a csak idény és helyi alapanyagokból való ízletes, vegetáriánus ételek főzésének fortélyait.
Röviden: HELYI, IDÉNY, VEGETÁRIÁNUS – ZERO WASTE KONYHA szakácskönyvet készítünk…vagyis Dóri, Edvárd pedig lelkesen teszteli a könyvbe kerülő ételeket :-).
Miért éppen szakácskönyv?
Ahogy a egyre jobban elmélyedtünk a hulladékcsökkentő, minimalista életmódban, észrevettük, hogy a legtöbb hulladékot egy átlagos háztartásban az étkezéssel termeljük. A legtöbb közvetlen hulladék, felesleges, egyszer használatos csomagoló anyag az élelmiszerhez és táplálkozáshoz köthető. Egyértelmű, hogy étkezésünknek óriási hatása van a környezetünkre, a klímaváltozásra, a biodiverzitás csökkenésére vagy fenntartására.
Erre nyújt majd kreatív, élvezetes megoldást a zero waste szakácskönyv, aminek célja az élelmiszer pazarlás és az ahhoz kapcsolódó hulladék csökkentése.
Ahogy az ételhez fűződő viszonyunk, étkezési szokásaink és az ehhez kapcsolódó vásárlási szokásaink megváltoztak, azzal napi szinten, azonnal és jelentősen csökkent a hulladékunk mennyisége és a szezonális, helyi ételek fogyasztásának hála, egyéni ökológiai lábnyomunk is.
Tegyetek egy kísérletet és nézzetek csak bele a szemetesetekbe egy hét után.
Mi termeli a legtöbb hulladékot?
Nagy valószínűséggel lesz benne élelmiszer csomagolás, zöldség héjak, vagy akár maradék étel.
A jóléti társadalmakban az étel közel 40%-át kidobjuk.
Ez megdöbbentő szám, főleg annak tudatában, hogy a világ jelentős részén egy tál rizst vagy egy csapatit (vízből és lisztből készült lepény) esznek sokan egy egész nap alatt. Ezt saját szemünkkel láttuk. De az igazán lenyűgöző az volt Indiában és Nepálban is, hogy semmi nem megy kárba. Nincs kidobott étel. Nem csak azért, mert sokan éheznek, és nem engedhetik meg maguknak az emberek, hogy bármit is kidobjanak, hanem az étel szentsége sem engedi, hogy bármi a kukába kerüljön. A jó tervezésnek köszönhetően valahogy mindig éppen annyi készül mindenből, ami elfogy az asztalnál. Ha valami mégis marad, azt a szent tehenek kapják az utcán.
A könyvvel az táplálkozásról alkotott képünket is szeretnénk visszafordítani a természeteshez és megmutatni, hogy az étel jóval több, mint egy tápanyag halmaz, amit a testünkbe kell vinni, hogy energiánk legyen.
Az étkezés a kultúra átörökítése generációról generációra, egy közösségi élmény, ami összehozza az embereket, sokkal inkább szól az ízek élvezetéről és a kreativitásról, mint a tápanyagok tudományos összeillesztéséről.
Ezt ne felejtsük el!
Így készül a könyv!
A könyv történetéről, Dóri személyes ide vezető útjáról a zero waste konyha oldalon olvashattok bővebben, de azért röviden elmeséljük nektek kik azok a csodálatos emberek, akik részt vesznek a megalkotásában.
Tudjátok rólunk, hogy fontos számunkra az együttműködés és az, hogy olyan emberekkel alkothassunk közösen, valósítsunk meg projekteket, akiket nagyra értékelünk, tisztelünk és szeretünk.
Dóri a könyv ötletét először bátortalanul, csak úgy megemlítette Horváth Irma barátunknak januárban (ismerhetitek azt a magával ragadó pozitív energiát, ami árad belőle, ha részt vettetek a 2019-es SimpliCity Fesztiválon, ahol ő gondoskodott a közösségépítésről). Irma hihetetlenül belelkesítette, hogy egy ilyen könyvre szükség van, és igenis vágjon bele!
Majd Dóri megkereste a csodálatos zero waste termékeiről és fotóiról is ismert Mohácsi Nusit (alias Shamo bags), hogy lenne e kedve készíteni a könyv fotóit. Majd kiderült, hogy Gózon Eszter nem csak a zerowastehungary.hu blog szerzője, less-waste stylist, magyar tanár és még sok minden más, hanem eredetei szakmája szerint felelős szerkesztő és layout designer (aki széppé varázsolja a könyvet:-)). Így már össze is állt az alapcsapat.
Egyszerűen az első pillanatól kezdve, ahogy Dóri kimondta, hogy ebbe belevág, minden annyira tökéletes mederben folyt, hogy el sem hittük. A közelünkben élő kerámiaművészek azonnal igent mondtak, hogy az ételeket hazai alkotók tányérjain örökíthessük meg.
Szintén azért, mert abban hiszünk, hogy nem értünk mindenhez és szeretünk együttműködni, Dóri felkereste azokat a szakácsokat, akik vendégrecepttel színesítik a könyvet. Ők is egytől-egyig igent mondtak. Hamarosan a zero waste konyha honlapon is meg fogjátok őket találni.
Nekik köszönhetően találtok vegán, gluténmentes és virágokkal készült ételt, bevezetést a fermentálásba, de irodalmi receptleírást is. Egy közös bennük, azon kívül, hogy szerintünk nagyon jól főznek: mindenki elfogadta a kihívást, hogy csak helyi és szezonális alapanyagokból készüljenek az ételek.
Ez mit jelent?
Azt, hogy lehet narancs, avokádó, banán, chiamag, kesudió, tofu, kókusztej vagy kókuszolaj nélkül ízletes, vegetáriánus ételeket készíteni!
Ha szeretnétek még többet megtudni a könyvről, kíváncsiak vagytok rá, hogy készül, kövessétek a történetét hírlevélben, amire itt tudtok feliratkozni:
Az első hírlevélben azt is elárultuk, hogy miért nem karácsonyra készül el a könyv :-).
Emlékeztek még az 5×7 hulladékmentes főzés kihívásunkra, amikor egy hétig minden nap megmutattuk nektek mit eszünk és ez pontosan mennyibe kerül, azért, hogy megcáfoljuk azt, hogy a vegetáriánus és hulladékmentes étkezés csak úri mulatság?
Ezt most is így gondoljuk és a könyvvel segítünk, hogy ezt ti is megtapasztaljátok!
Látogassatok el a könyv oldalára!
Fotó: Mohácsi Nusi és a saját utazós képeink
Ha közvetlenül itt, az oldalon iratkozol fel a hírlevélre, az adatkezelési szabályzatot itt , a zerowastekonyha.hu oldalon találod.