Amritsar – Az arany templom
Az arany templom a szikh vallás egyik legfontosabb központja, és számunkra az egyik legnagyobb élmény utunk során.
Szóval úgy döntöttünk a Waste Warriorokkal, hogy átugrunk Punjabba, Amritsar városába, hogy megnézzük azt a bizonyos arany templomot.
Ezért béreltünk két motort, így Zolinak sem kellett otthon maradnia. Zoli Redivel utazott, mi meg persze Dórival. Nagyon új motorokat kaptunk, aminek nagyon örültünk. Szóval egy röpke 210 km motorozás várt ránk, aminke az első harmada hegyi utakon volt. Szuperül éreztük magunkat odafelé, a hátsó felünk fájdalmait leszámítva. Avi pedig biciklin érkezett, amiért minden tiszteletünk neki…
Szóval kb 5 óra után elértük a várost, átvergőddtünk a tömegen, és megtaláltuk a szállásunkat.
Egy kis kitérő a szikh vallásról. Először Sarab személyében találkoztunk élő szikh-el még Szingapúrban. És nagyon nagy hatással volt ránk Sarab, meg amiket Zsuzsi mesélt nekünk. De hát ugye egy fecske nem csinál nyarat. Viszont azóta már sok fecskével voltunk kapcsolatban. A szikh vallás az első olyan vallási közösség, melyben valóban érezzük, hogy van etikai-erkölcsi tanítás, s ez a tanítás szerves része az életüknek, minden egyes sejtjük visszasugározza tanaikat. Na jó, nem kell megijedni,azért nem minden szikh szent. Bizonyosan köztük is vannak csibészek és gazemberek. De hogy a nagy átlag szikh sokkal jobb a többi embernél, az biztos. Milyen tulajdonságokat fedeztünk fel?
Eleve impozáns és uniformizált megjelenésük ad valamely szerény és megbízható küllemet nekik. A turbán, az egyszerű karperec, a szakáll. S követik mind, egytől-egyig, mert tisztelik a hagyományt, tisztelik őseik szavát, és nem akarnak kilógni a sorból még ha oly nagy is az elhívás az individualizált majomkodás korában. A másik a megbízhatóság. Valóban a szikh férfi a szaván áll, ahogy az angol mondaná.. lehet adni a szavára, nem hazudnak, és megbízható válaszokat adnak, nem lódítanak a levegőbe. Nagyon fontos a szikhek számára a társadalmi felelősségvállalás, és az önkéntesség. Ezért jelen vannak az életben, jelen vannak minden réteg napjaiba, és nagyon sok segélyszervezetet hoztak létre. Indiában különösen fontos, hogy szembementek a kasztrendszerrel, és csupán az egyéni kiválóságot fogadják el, de nem a családi hátteret.
Így fogadott minket egy szikh rendőr a főtérren, megmutatták, hol rakhatjuk le a motorokat, és hogyan jutunk el a szállásra. Természetesen minden ingyen, mert számukra nagyon fontos, hogy befogadják az utazókat. Megnéztük a szállást, elfoglaltuk az ágyunkat a közös szobában, majd elmentünk a templomba.
Gyönyörű a tavon az éjszakai templom látványa. Kiálltuk a sort a szent arany kupolához is, ahol a tanítók olvasnak és énekelnek. Érdekesség, hogy szikh vallásban 10 gurut, tanítót tisztelnek szentként, azóta viszont nincs több tanító, csak a könyv, amit mindig egyénekre szabottan írnak meg.
Megvacsoráztunk a helyi kantinban. elképesztő milyen rendszer van kialakítva itt. Napi 10 ezer ember étkeztetésére képesek.Már reggel 6-kor adnak ki teát és még este 10-kor is lehet vacsorát kapni. Természetesen ez is díjmentes. És a konyhán illetve a mosogató részen is önkéntesek dolgoznak javarészt. Gazdag szikh üzletemberek beállnak hagymát pucolni, amikor elzarándokolnak szent templomukhoz. Azért ez már valami. Alig várjuk, hogy megmutassuk nektek a videót.
Másnap reggel újra elmentünk a templomba, reggeliért,és hogy lássuk nappali fényben is a várost, illetve eme szent helyet. Megnéztük a múzeumot. Hát nagyon sok kínzásban volt része ezeknek a szikh harcosoknak. Csoda, hogy ilyen türelmes, jóinddulatú emberek lettek..:)
Hazafele csodaszép helyeken álltunk meg, kis falvakon haladtunk át. Azért a motorozás iszonyat jó és talán a legjobb közlekedés itt Indiában, ha kevés csomagja van az embernek. Sajnos az utolsó fél órában elkapott minket egy nagy eső, de szerencsésen túléltük azt is..:)
Guatapé – a víz birodalma, egy különleges építmény(?) | Talpalatnyi történetek Edvárd és Dóri utazásaiból a világ körül
2017.03.02. @ 09:17
[…] földúton, a köveket kerülgetve. Jól elszoktunk a motorozástól…régen volt már ez az India? ezért inkább elmentünk és a naplementében különböző helyszínekről néztük meg […]
Sequoia Nemzeti Park – Az élet. A minden. | Talpalatnyi történetek Edvárd és Dóri utazásaiból a világ körül
2019.05.27. @ 09:41
[…] az autópályáról láttuk, hogy van itt Visaliaban egy Sikh templom. Ehhez a valláshoz és híveihez különleges kapcsolat fűz minket és nagyon örültünk, hogy lehetőségünk […]