Hogyan tervezünk útvonalat gyerekkel?
Ezt többen kérdeztétek és erről szerintem soha nem írtunk még (nem is tudom miért nem), pedig érdekes kérdés. Ha azt mondom kicsit másképp terveztünk most, mint egy hátizsákos, akár stoppolós utat, azzal nem sokat árulok el, mert sosem írtuk le a tervezés folyamatát.
Most maga az A-ból B-be való eljutás ugyan nem volt kérdés, viszont most olyasmiket is számításba kellett vennünk, hogy vajon mennyi autózást bír Maja.
Eddig nem utaztunk hosszútávra otthonról autóval, és Majával sem mentünk még hosszabb autó utakat. Persze tavaly szeptemberben azért teszteltük Zakopánéba, hogy működik-e és elég jó volt, annak ellenére, hogy a mi kislányunk egy igazi zsigeri öko-baba, aki nagyon, nagyon utált autózni. (Legalábbis ezt a mesét mondjuk magunknak, mert így könnyebb volt az első év mobilitási nehézségeivel megküzdenünk).
Ellenben vonattal, busszal, biciklivel, hordozóban túrázva mindig simán tudtunk vele közlekedni.
Úticél választás
Szóval az első lépés az úticél kiválasztása volt.
Nem akartunk repülni, de azért szerettünk volna valami nagyon eltérő kultúrát és természetet (magas hegyeket, vízeséseket, csúcsokat, sűrű erdőket, tavakat) látni. Mivel barátaink már évek óta mondják, hogy látogassuk meg őket, ezért Macedóniára esett a választásunk.
Időtartam
Szerettünk volna lassan utazni és ez egy viszonylag távoli úticél volt, úgyhogy elhatároztuk, 3-4 hetet szánunk utazásra.
Megállók
Aztán körbenéztem, keresgéltem, hogy Macedóniában mit szeretnénk felfedezni. Ehhez elsősorban a google volt segítségemre és blogok. Megnéztem, hogy mik azok, amik minket érdekelnek a nagy „kínálatból” és leszűkítettem párra, amí gyerekkel is érdekes lehet. Például nagy városnézést, múzeum és templom látogatást nem is terveztünk. (A gyerekkel utazáshoz itt találtok tippeket.)
Mivel oda, és vissza is Szerbián keresztül jöttünk, megnéztem milyen kirándulóhelyek esnek útban az útvonalainkon. Albániába már nagyon régóta szerettünk volna elmenni, úgyhogy ez adott volt..mert Macedóniából már csak egy lépésre van. Montenegró pedig a szívünk csücske és az albán- montenegrói határon húzódó hegyi részét még nem láttuk, úgyhogy adta magát.
Következő lépésként megnéztem milyen kiránduló útvonalak vannak, amiket gyerekkel a hátunkon, vagy egy részen mellettünk sétálva is tudunk teljesíteni. Három alkalmazást használok általában: Wiklilock, Outdooractive és Komoot – itthon a Termászetjáró applikációt. Ezeken megnézem az túrák hosszát, erősségét. (Még így is volt, amit kicsit alul terveztünk, mert nem számoltunk például a két méteres hó valószínűségével és az állandó esővel.)
Szállás
Foglalás
Bár elsőre szétnéztünk a couchsurfingen és a servason is, de szomorúan konstatáltuk, hogy szinte egyetlen aktív tag sincs ezeken a helyeken, kivéve Belgrádban egy család, de ők azóta sem válaszoltak. Úgyhogy maradt a szállás foglalás. Az eddigi utazásainkon nem foglaltunk előre, de most szerettük volna, ha ezzel nem kell útközben foglalkozni.
Újabb, eddig soha meg sem nézett kritérium volt, hogy legyen mosógép legalább minden második helyen és legyen konyha (utóbbi jóval fontosabb volt,mint gondoltuk és többet jó darabig nem is megyünk olyan helyre, ahol nincs. Mivel otthon szinte mindig együtt főzünk a konyhában ezért most tapasztaltuk ki, hogy Majának mennyire fontos, hogy hármasban üljünk le csendben enni,rendes asztalhoz, sőt a közös főzés is nagyon fontos elem neki ahhoz, hogy igazán jóízűen egyen.)
Szállások száma
Az útvonalat és a szállások számát az határozta meg, hogy megbeszéltük, nem akarunk 2 óránál többet autózni, mert nem tudtuk Maja hogy fogja bírni a sok autózást. Utóbbi bebizonyosodott, hogy bőven túl biztosítottuk.
Simán bírt mindent, sőt megszerette a végére, ráadásul szinte semennyi szórakoztatást nem igényelt egy kis éneklésen, beszélgetésen, rajzoláson, meg néhány matricán kívül. Még a rádiót sem kapcsoltuk be.
Szóval ez most inkább egy kísérleti utazás volt, amiben többféle szállás típust teszteltünk, helyszíneket, távolságokat és a következő utazásunknál már sokkal egyszerűbben, gyorsabban megy majd a tervezés.
Viszont az egész hármas, gyerekes utazás messze felülmúlta a várakozásainkat!
Ha az étkezéseink megoldása érdekel hulladékmentes szempontból, akkor az alábbi bejegyzésben olvashattok róla bővebben.