Egyszerű, olcsó, vegetáriánus ételek karantén idejére
A vírushelyzet, a karantén, a mi korosztályunk életében még nem tapasztalt lehetséges élelmiszerhiány, egyre többeket ösztönöz arra, hogy otthon főzzenek, hogy megbecsüljék az alapanyagok minden kis darabkáját, hogy minél kevesebb élelmiszer menjen kárba.
A koronavírus- járvány alatt természetesen mi is otthon maradunk, és ha már több időt töltünk itthon, hát nekiálltunk a lakás meszelésének, amit már pár éve tologatunk. Mivel a lakásban most a káosz uralkodik, ezért csak nagyon limitáltan tudunk kreatívkodni a konyhában.
Így hát, az utóbbi két héteben a legegyszerűbb, legkönnyebben elkészíthető ételek kerültek az asztalunka és gondoltuk megosztjuk veletek, hátha most a spórolási szempontok nektek sem utolsók.
Mindegyik étel vegetáriánus, az alapanyagok mindegyike idény vagy egész évben elérhető, itthon könnyen beszerezhető, ezáltal olcsóbb is.
Mivel mi is lemaradtunk az élesztőről, ezért ezen hiánycikkel készült receptet sem találtok 🙂
Az egész helyzet arra is egyre többeket döbbent rá, hogy mennyire ki vagyunk szolgáltatva az élelmiszerellátásban a nagy üzletláncoknak. Mi is megijedtünk a karatén elején, hogy esetleg bezárnak a piacok és még mi is mennyivel biztonságosabbnak éreznénk, ha egy közösség által támogatott mezőgazdaság (CSA – Community Supported Agriculture) tagjaiként biztosítva lenne az élelmiszer ellátásunk. Már régóta gondolkodunk a belépésen, de most nagy lökést kaptunk. Itt találtok egy listát a 2020-ban elérhető így működő közösségi gazdaságokról, illetve a kosárközösségekről.
Hogyan jutunk az alapanyagokhoz?
Egyelőre marad a piac a karantén alatt is. Szerencsések vagyunk, mert a közelünkben van. A sarkon pedig van egy pékség is, ahol továbbra is saját zsákban tudunk vásárolni.
Csak annyi változott, hogy most nem hetente, hanem kéthetente megyünk ki a piacra, a fiatalok számára meghatározott időben, de minél korábban, 7.30 körül. Természetesen minden óvintézkedést betartva, maszkban és a hazahozott zsákok, most azonnal mennek a mosógépbe. Dobozainkat, üvegeinket pedig meleg szappanos vízzel lemossuk, mielőtt bekerülnek a hűtőbe, és a zöldségeket hosszabb ideig áztatjuk szódabikrabónás vízbe mielőtt megsikálnánk zöldség kefével vagy meghámoznánk (ami máskülönben nem nagyon szoktunk.)
A vajból, kenyérből kétheti adagot veszünk és lefagyasztjuk, hogy mindig frisset tudjunk enni és most érik a kovászunk is, úgyhogy lassan itthon is tudunk finom kenyeret sütni, de addig is van egy jól bevált szódabikarbónás kenyér receptünk.
Magokból a karantén kihidetése előtti hétvégén táraztunk be, de csak reális mennyiséget, amit a képen láthattok. Akkor még nem tudhattuk, hogy bezárnak-e a piacok.
Hol vásárolj, ha nincs a közeledben piac?
Persze, tudjuk nem mindenki olyan szerencsés, hogy van a közelében egy jó kis csomagolásmentes beszerzési hely. Ha a nagyáruházak helyett mégis minőségi élelmiszert szeretnétek vásárolni, és ezzel a helyi termelőket támogatni, akkor íme a Biokultúra listája azokról, akik most házhozszállítást vállalnak és a Felelős Gasztrohős listája az online árusító termelőkről.
Receptek
A receptek nagy része tényleg annyira egyszerű, hogy már-már nem is receptek, csak inspirációk:-).
Készül a Helyi, idény, vegetáriánus zero wasate konyha című szakácskönyvünk, amiben ezeknél a tényleg szuper minimalista és szuper olcsó ételeknél jóval izgibb fogások lesznek, csodás fotókkal. Ugyan sok receptet inspiráltak az utazásaink, de minden étel kizárólag helyi és idény alapanyagokra támaszkodik.
Dinnyehéj gazpacho, reteklevél pesztó, karfiolszár leves, céklával színesített őszi pizza, házi magtej -,tejföl, joghurt készítés.
Csupa-csupa kidobásra ítélt alapanyagból készíthető mennyei étel és minden évszaknál képekkel illusztrál idény alapanyag lista, hogy segítsen eligazodni abban, hogy éppen mi terem a régiónkban.
Ha szeretnétek követni a könyv készülésének folyamatát, kipróbálni recepteket, akkor iratkozzatok fel a hírlevélre és látogassatok el a könyv weboldalára: ZEROWASTEKONYHA.HU
Élesztő és kovász nélküli kenyér
Ez a recept a kedvencünk pontosan olyan pillanatokra, mint a lakásfestés vagy ha gyorsan szeretnénk ízletes kenyérhez jutni. Még gyorsabban meg is vagyunk vele, mintha leszaladnánk a boltba (főleg mire a festékes ruhából átöltöztünk volna).
50 dkg teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt (de keverhetitek sima liszttel és rozsliszttel mondjuk a felét), 4 ek hidegen sajtolt tökmagolaj , 4 dl (tisztított) víz, 2tk só, 1 kis répa lereszelve, 1tk szódabikarbóna, tetszőleges kenyérfűszerek, magvak (pl: napraforgó, tökmag)
Mindent összekeverünk és egy ragadós masszát kapunk. Ezt beleöntjük egy kenyérformába és egy kicsit megkenjük, bespricceljük vízzel a tetejét. 160-170 °C légkeveréses sütőben bő 45-60 percig sütjük. (Végezzetek tűpróbát 45 perc után.) Néha spriccelhetünk a tetejére egy kis vizet, hogy vastag kérge legyen. Sütés után tiszta konyharuhába tesszük, hogy megpuhuljon a kérge és ne száradjon ki. Hűtőben tárolva még egy hétnél tovább is fogyasztható marad.
Hamis pörkölt tarhonyával
Jó hagymás, fokhagymás, pirospaprikás pörköltalap (kis rántással), ízlés szerint tejföllel és egy adag (250 g) tarhonya.
Ez a pörkölt attól hamis, hogy nincs benne hús és semmi más húspótló sem. A pörkölt alapját és ízét amúgy is a jó pörköltalap adja. Ez a mi szobafestés közben elkészített villámgyors ebédünk, savanyú uborkával.
Az apró kockákra vágott vöröshagymát egy kis olajon megdinszteljük, megsózzuk, hintünk rá egy evőkanál lisztet és egy nagy kanál pirospaprikával picit megpörköljük, majd felöntjük annyi vízzel, hogy tetszőleges sűrűségű pörköltet kapjunk. Mi a sűrűbb állagot szeretjük, ezért óvatosan adjuk hozzá a vizet.
A tarhonyát 2 ek olajon megpirítjuk. 600 ml vízzel felöntjük és adunk hozzá egy csipet sót. Közepesnél kicsit alacsonyabb lángon, fedő alatt, néha megkeverve készre főzzük.
Tavaszi zöldségleves
Sárgarépa, petrezselyem gyökér, krumpli, zeller, karalábé, kelkáposzta levél, zeller zöldje, pici olaj, fűszerek.
Ez az igazán elronthatatlan étel. Minden belekerült, ami volt otthon a hűtőnkben. Borssal, majorannával, sóval, lestyánnal ízesítettük és kuktában főztük, hogy a lehető legtöbb vitamin benne maradjon. Jól is esett a tavaszi hóesésben. 🙂
Csicsóka palacsinta
Tudjuk, a csicsóka eléggé megosztó zöldség, pedig isteni finom, nagyon sokféleképpen elkészíthető, ráadásul nincs benne keményítő.
250 g (kb. 5 szem) csicsóka, 2 ek citromlé, 2 tojás, 1 tk só, őrült bors, olaj vagy vaj a sütéshez, tejföl a tetejére (elhagyható)
A csicsókák visszanyerik a feszességüket, ha citromos vízben áztatjuk őket pár percig a hámozás után. (De nem is kell feltétlenül meghámozni, csak egy erős zöldségkefével átsikálni. Ha mégis hámozod, akkor a héját zöldségalaplé készítéséhez felhasználhatod vagy mehet a komposztba. )
Reszeld le a csicsókát és keverd bele a kissé felvert tojásokba. Ízesítsd sóval, borssal. Majd egy serpenyőben, olajban vagy vajban süsd mindkét oldalát aranybarnára. A tetejére tehetsz tejfölt. Eléggé laktató étel!
KUKORICA KÁSA
100 g kukoricadara, 6 dl víz, 1 közepes fej vöröhagyma, olaj, só, bors, tejföl, tejfölös túró vagy vaj a tetejére.
A hagymát apróra vágjuk és megdinszteljük egy pici olajon. Hozzáadjuk a kukoricadarát, a vizet és az ízlés szerinti fűszereket és lassan, kis lángon főzzük, folyamatosan kevergetve. A tetejére tejfölt teszünk vagy vajat (pikánsabbá tehető egy kis ropogósra pirított hagymával- ez az Ukrán-Kárpátok egyik hagyományos étele.)
Egy igazi klasszikus, talán a legolcsóbb étel a listán. Nagyon kiadós és finom.
Sóskafőzelék
1 kg friss sóska levél, 1 ek olaj, 2 ek liszt, 1 dl víz, 2 dl tejföl, só, cukor
Vegetáriánusként elég szerencsések vagyunk, hogy mindketten imádjuk a főzelékeket. De az abszolút kedvenc a sóskafőzelék. Amint lehet kapni a piacon, mi már esszük is. Itt most kalsszikus főtt krumpli-tojás feltéttel látjátok, de nagyon finom tojás pogácsával, amihez páldául fel lehet használni a szikkadt zsömlét.
A sóskát megtisztítjuk (mi a nagyobbaknak kiszedjük a levélnyelét, mert nem szeretjük pépesítve a sóskafőzeléket) és a felforrósított olajon addig keverjük, amíg szét nem fő. Ez után 2 ek liszttel meghintjük, a vízzel felengedjük és belekeverjük a tejfölt. Ízlés szerint sózzuk, cukrozzuk.
Olcsó tavaszi saláta
A medvehagyma, az újhagyma zöld szára, reteklevél, retek gumó, tetszés szerinte saláta öntet ( mi a leggyorsabban elkészíthetőt, a mustáros-olajos zöldfűszereset tettük rá), de tehettek még rá diót, tökmagot, pirított napraforgó magot
Valamiért sokáig az a képzet élt bennünk, hogy a retek levelét nem szabad megenni, pedig eredetileg éppen a levele miatt kezdték termeszteni. Kicsit szúrós ugyan, de a rukkola kesernyés ízére emlékeztet a salátában. A reteklevél nagyon jó alapanyaga egy diós pesztónak is.
Egyszerű babkrém
Ezt különösen jólesik bekapni uzsonnára a festés közben :-).
150 g fehér bab, 1 tk só (vagy ízlés szerint), 1 tk mustár (mustárt lehet venni üvegben :)), fél citrom leve, 1 dl olaj
A babot megfőzzük (csak kis ideig, max 30 percig áztassuk, mert minél tovább ázik, annál több értékes tápanyagot veszítünk) ezért én kuktában főzöm, hogy minél hamarabb megfőjön. A megfőtt babot botmixerrel pépesítjük, és hozzáadjuk a sót, a mustárt, a citromlevet, és jól kikeverjük. Ezután az olajat folyamatos keverés mellett apránként hozzácsurgatjuk.
Itt még találok további mártogtósokat.
Ez a babkrém szuper a házi burgerbe is. Egyik pihenőnapunkon készítettünk is egyet. A mélyhűtőbe eltett céklás, napraforgós burger pogácsát csak elővettük. (Érdemes lemélyhűteni, ha már nekiállunk egy kicsit macerásabb ételnek, hogy alkalom adtán csak elő kelljen húzni valami finomságot.) Ment bele medvehagyma, karamellizált hagyma és nyers spenótlevél saláta helyett.
Igyekszünk úgy főzni, hogy az egyes ételek kombinálhatóak legyenek. Többfunkciósak, mint az utazós ruha:-).
Köles kőrözött
Vegánoknak, azoknak akiknek nem jutott túró vagy azoknak akik olcsóbban szeretnének kihozni egy kis szendvics krémet vagy zöldség mártogatóst.
150 g köles háromszoros mennyiségű vízben megfőzve, 2-3 ek olaj (vagy fele vajjal helyettesítve), őrölt köménymag, bors, só, piros paprika, 4 szál medvehagyma, 1 fej lilahagyma, 1 tk mustár, 1 ek citromlé
Mindent összekeverünk egy tálban és saját ízlésünk szerint adjuk hozzá a fűszereket. Ha krémesebb állagot szeretnénk, akkor konyha mixerrel is összemixelhetjük. Ez egy olyan étel, ami másnap finomabb, amikor összeértek az ízek.
Medvehagymás vajkrém
40 g medvehagyma, 100 g vaj, 1 ek olaj, 2tk citromlé, só
A medvehagymát apróra vágjuk, vagy ha van konyhai aprítónk, mixerünk akkor azzal még finomabbra tudjuk aprítani. Belekeverjük a vajat és tovább mixeljük. Ez egy alap recept, ami tetszés szerint ízesíthető.
Rakott zöldek
A rakott ételek szintén azok a fogások, amiket akkor készítünk, amikor csak kevés időnk van, éppen csak annyi, hogy bedobjunk valamit a sütőbe vagy ha van valami maradék. Most mindkét eset fennállt. Volt egy kevéske zöldbabunk a mélyhűtőben még tavalyról, de éppen csak annyi, hogy egy teljes zöldbabos ételre nem lett volna elég. Vettünk friss karalábét a piacon, aminek a levelét nem szerettük volna kidobni és volt még a hűtőben egy fél fej kelkáposzta. Így született meg a rakott zöldbabot, rakott kelkáposztát ötvöző, mindent bele rakottas. Nagyon szeretjük egyébként az így születő ételeket :-), viszont így konkrét receptet és arányokat sem tudunk írni nektek, csak összetevőket. De igazából ez egy elronthatatlan étel.
zöldbab, karalábélevél, kelkáposzta levél, 1,5 bögre árpagyöngy, 1,5 bögre rizs, a hamis pörköltes tarhonyából ismert paprikás pörkölt alap, só, bors, tejföl és tetszés szerint a tetejére mehet reszelt sajt
A zöldbabot puhára főzzük, a karalábé levelet és a kelkáposztát hagyhatjuk egy kicsit roppanósra főni. Az árpagyöngyöt és a rizst külön megfőzzük és a pörköltalaphoz (hagyma, olaj, pirospaprika) keverjük. Mikor minden megfőtt, rétegekben egy fedeles kerámia edénybe vagy jénaiba tesszük. (gabona alap, kelkáposzta levelek, tejföl – gabona alap, zöldbab, tejföl és így tovább, amíg van alapanyagunk). Lefedve sütőbe tesszük és addig sütjük, amíg jól össze nem sül vagy amíg a sajt a tetején aranybarna nem lesz. (Vegán változat: a tejföl helyett zabtejes beschamellt tehetünk a rétegek közé és a sajtot elhagyhatjuk a tetejéről.)
Krumplihedonsitáknak
Krumpifőzelék rántott karalábéval vagy rántott krumplival
1 kg krumpli, 2 ek olaj, 1 fej vöröshagyma, 1 kk pirospaprika, 2 dl tejföl, 1 ek liszt, só, víz, 2-3 babérlevél, 2-3 csipet majoránna, bors, 1 golyócska vaj, 1 csipet cukor,
A krumplit megpucoljuk és (fél) karikákra vágjuk. A felforrósított olajon picit megdinszteljük az apróra vágott hagymát, meghintjük pirospaprikával és hozzáadjuk a krumplit. Pár percig kavargatjuk, majd felöntjük a vízzel, beletesszük a babérlevelet, majoránnát, és és puhára pároljuk (mi itt is kuktát használunk). Ha megpuhult beletesszük a sót, borsot és a tejföllel elkevert liszttel behabarjuk, majd hozzáadjuk a vajat és cukrot. 1-2 percig forraljuk.
Mi egyszerűen imádjuk a krumplit. Dél-Amerikában teljesen odavoltunk attól, milyen sokféle krumpli létezik és mennyi felhasználási mód. A krumpli egész évben elérhető, millió egy fajtája van és kismillió étel készíthető belőle. Edvárd kedvenc főzeléke a krumplifőzelék. Gyorsan elkészül és finom.
Ha pedig olyan krumpli imádók vagytok, mint mi akkor rántott krumpli mehet hozzá feltétnek. Alapvetően nagyon ritkán rántunk, de a piacon az egyik kedvenc termelőnk a fülünkbe ültette a rántott karalábé ötletét, így kipróbáltuk…ha pedig már panírozunk, akkor a mi kedvencünkből, a rántott krumpliból is készítettünk párat.
fahéjas tejbegríz
búzadara, tej, cukor (elhagyható)
Talán nem köveztek meg, ha ez a teljesen triviális étel is bekerül a listába. Mi egy csomószor elfelejtjük, hogy ez az aduász étel, amit bármikor pár perc alatt össze lehet dobni. Ráadásul szuper olcsó és hányszor ettünk gyerekkorunkban vacsorára.
Házi sósrudacska
1/2 kg fehér tönkönybúza liszt vagy sima liszt ( vagy ami van otthon:-), 2dl fehérbor (vagy sör), 3/4 csésze olaj, 1 ek só, 1 ek sütőpor.
mák, lenmag, reszelt sajt vagy szezámmag tetszőlegesen, 1 tojás
Most aztán tényleg nem érdemes leszaladni a boltba egy kis sósságért. Nekünk az egész hulladékmentességbe bevalljuk nektek őszintén, hogy az ilyen rágcsák hiányoznak a legjobban, pedig sosem voltunk nagy chipsesek. Ez a szuper egyszerű és szemet gyönyörködtető receptet a Karantén Kantin Facebook csoportban osztotta meg az egyik csoporttag. De azért ezt már a lakás festés után készítettük el:-).
A tészta összetevőit összegyúrjuk és egy rugalmas tésztát kapunk. Lisztezett deszkán 3 részre osztjuk és egyenként kb. 15×25 cm-es téglalappá nyújtjuk. Megkenjük a felvert tojással és rászórjuk mondjuk a szezámmagot. Egy kicsit belenyomkodjuk a tésztába, majd megfordítjuk és a másik oldalát is megkenjük tojással. Erre az oldalára mondjuk lenmagot szórunk vagy sajtot és ezt is kicsit belenyomkodjuk a tésztába. Ujjnyi csíkokra vágjuk a tésztát és spirálosan megcsavarjuk és egy nagy tepsire tesszük őket egymás mellé. 180 °C sütőben aranybarnára sütjük. Kb. 3 tepsi lesz belőle.
Egy ráadás, abszolút nyerő recept azoknak, akinek jutott élesztő vagy van kovászuk. Egy kicsit időigényesebb, de megéri.
MEDVEHAGYMÁS HÁROMSZÖGEK
A medvehagyma az első olyan tavaszi zöld levél, amit frissen tudunk enni a téli időszak után. Legtöbbször csak beletesszük a szendvicsünkbe, és nyersen fogyasztjuk, de a krémlevestől a szárított fűszerig rengeteg felhasználási lehetősége van. Örömteli, hogy ez a vadon termő növény az elmúlt években visszatért a köztudatba, mivel termesztése során nem igényel növényvédelmet, és erdei kirándulások alkalmával is beszerezhető. Érdemes azonban ebben is mértékletesnek maradni, mert számos országban a túlzott mértékű szedés miatt már védetté nyilvánították, és mi is így járhatunk.
Ezt a receptet télen vagy a medvehagyma szezon után te is elkészítheted akár csak fokhagymával is, de nyugodtan apríthatsz bele snidlinget is.
Fél csokor medvehagyma, 1 nagy gerezd fokhagyma, 20 g friss élesztő, 3 dl tej, 1 tk cukor, 550 g liszt, 1,5 dl olaj, 4 tk só, 200 g vaj, 2 tojás
Tavasz vége felé kevésbé intenzív a medvehagyma íze, ekkor nyugodtan adj hozzá még egy fej fokhagymát.
A medvehagymát, ha szükséges (nem a kertedben szedted) mosd meg, és konyharuhával jól szárítsd meg. A szárával együtt vágd apróra, vagy a fokhagymával együtt konyhai aprítógépben aprítsd fel. Keverd bele a két tojás sárgájával összekevert puha vajat, és adj hozzá 1 teásanál sót. Tedd félre!
A tejben és cukorban futtasd fel az élesztőt, majd add hozzá a lisztet, 1,5 dl olajat és 3 csapott teáskanál sót. Jól dagaszd meg (akár dagasztó gépben, ha van), és pihentesd amíg kétszeresére kel. Ezután oszd négy részre a tésztát, és lisztezett gyúródeszkán nyújts belőlük egyenként kb. 2 mm vastagságú négyzeteket. Körülbelüli négyzetek is tökéletesek, nekem sosem sikerül szabályosra. Amint egyet kinyújtottál, kend meg a vajas, medvehagymás krémmel. Csavard fel, mint a piskóta tésztát, és tedd a 4 elkészült hengert egymás mellé többször használatos sütőpapírra, vagy kivajazott, lisztezett tepsire. Ezután jön a háromszögek kialakítása, úgy, hogy nem egyenesen, hanem ferdén szeleteled a hengereket, háromszög formában. Ha mindet felvágtad, kicsit húzd el őket egymástól. A tetejét a tésztához fel nem használt tojásfehérjével kend meg, és süsd 180 °C-ra előmelegített sütőben kb. 15-20 percig, vagy amíg aranybarnára nem sül.
A fel nem használt tojásfehérjéből madártejet készíthetsz, hozzáadhatod süteményekhez, de egy kis dobozban, a hűtőbe téve még másnap fel tudod használni. Ha nem használod fel, akkor mélyhűtsd le, így akár 10 hónapig is eláll.
További recepteket szeretnétek? Látogassatok el ide.
Váltsd ki a boltit! - Váltsd ki a boltit! - Felelős Gasztrohős Blog
2020.05.31. @ 12:26
[…] az eddig készült csemegéket. És egy igazán egyszerű és nagyszerű kenyeret hoztunk a Talpalatnyi Történetek kedves Dórijától és Edvárdjától, hogy kétség se férjen a […]
kocsisdora7@gmail.com
2020.07.11. @ 05:50
Szuper a többi recept!