12 hátizsákos élmény és kevésbé járt út Máltán
Mindössze két hetet töltöttünk ugyan a szigeteken és biztosan több száz jobbnál, jobb helyre el lehet még menni. Ha jól ismeritek Máltát, akkor írjátok meg, ti mit tennétek a listára.:-)
A hátizsákos (ami sokszor olcsót, ingyeneset jelent) élményeket nem csak az áruk miatt tartottuk hasznosnak megosztani veletek, mert alapvetően nem hiszünk az ingyenességben. Ami nekünk ingyen van, azt valaki más megfizeti, szóval a mostani tippjeink nem első sorban azért érdekesek, mert lehet vele egy csomót spórolni (ami nyilván hátizsákos utazókén azért nekünk sem utolsó szempont)… hanem azért, mert egyre több „instant” élménnyel kecsegtető szórólappal, élmény-ajánlattal találkozunk, ami igazából csak a pénztárcánkból vesz ki, általában nem is a helyiek pénztárcájába vándorol, hanem 1-2 gazdag nyugatiéba.
Szeretjük tudni, hogy mire szavazunk a pénzünkkel (ok, ok ezt már rengetegszer hallottátok tőlünk, de ez nagyon fontos). Ezért jól megválogatjuk mire adunk ki pénzt és mire nem. Párszor már mi is befürödtünk az úgynevezett „must do” vagyis az „ezt mindenképp látnod kell, ki kell próbálnod” stb. ajánlatokkal.
Valahogy ezeket sosem tudtuk önfeledten élvezni, csalódottak voltunk vagy egyszerűen nem érte meg a befizetett pénz. Szóval egyre többször nézünk másfajta utak felé és benneteket is arra bátorítunk, hogy szálljatok le a városnéző buszról, ami egy nap alatt körbevisz valahol, mert szuper élményekkel gazdagodhattok.
Mit nem találtok a listán?
Hajókirándulás Cominóra, Blue Grotto és egyéb természeti látványosságok meglátogatása tömött turista hajóval, delfinárium, állatsimogató, pub crawling, aquapark stb.
1. Töltsd az estét, ahogy a helyiek! – Piknik, grillparty, vacsora a Sliemai tengerparton
Bárhol is járunk, legyen az nagyváros vagy egy kis falu este szeretünk sétálgatni az utcákon, megnézni, hogy töltik az estét a helyiek. Első esténken ezért a St. Julians és Sliema között húzódó promenádon sétálgattunk úgy 2-3 órát. A máltaiak nagyon szeretnek este kiülni a tengerpartra a barátaikkal, családtagjaikkal, tüzet raknak, grilleznek.
Az egyik család invitált is minket, hogy kóstoljuk meg a húst, amit sütnek…sajnos vissza kellett utasítanunk,mivel nem eszünk húst. Minden héten Pénteken van couchsurfing összejövetel is az öbölben, ahol összejönnek az utazók, körbeülik a tüzet és beszélgetnek.
2. Marsaxlook-St.Peter’s pool gyalogút és onnan tovább
Az iskola csak hétfőn kezdődött, így ellátogattunk a híres vasárnapi piacra.
Sajnálattal tapasztaltuk, hogy az egykor kedves kis halászfalu hal és zöldséges piaca mostanra szó szerint egy bóvli piac lett. Akár az Ecserin is lehettünk volna, de még lehet, hogy ott is kevesebb fröccsöntött kínai műanyag kacatot találnánk. Egy-két zöldségest azért találtunk és lehetett kimérve venni magokat, babot, de a zöldségek nagy része, ahogy az a „farmon” is volt importált áru (nem csak olasz, hanem brazil és Argentin is!).
A nagy meleg ellenére nekivágtunk egy sétaútnak a Szent Péterről elnevezett „medencéhez”.
Újabb sokk, vagyis annyira nem lepődtünk meg azon, hogy mennyien vannak, de azon igen, hogy mindenhol szemét, különböző bluetoothos hangfalakról szóló dübörgő zene…igazán szentpéteri ;-). Hajókkal hozzák ide a turistákat Marsaxlookból.
Rögtön tudtuk, hogy na ide biztosan nem megyünk le és elindultunk az öböl fölötti úton, hátha találunk egy másik helyet. De a legdurvább, csak most jött. A turista rész feletti út első felének bokrai a műanyag flakonok, chipses zacskók mellett telis tele (bocs,de ezt nem fényképeztük le) női higiéniai termékekkel és nedves törlőkendőkkel…nagyon elszomorító volt, ezen a csodás helyen ezt látni.
Na, de a látvány kárpótolt és rá is bukkantunk egy sokkal csendesebb helyre, ahol még árnyékos helyünk is lett, megismerkedtünk egy cuki kutyával és pár helyivel.
Szóval, ha ide látogattok, mindenképp gyalogoljatok tovább és igazi gyöngyszemekre leltek… ha bírjátok, akár még egy öböllel tovább.
3. 201-es járat, avagy az „ingyenes” szigetnéző busz
A máltai busz közlekedés egész jól átlátható és turisták számára szerintünk nagyon ideális. Persze vannak késések (ami nagyon idegesítő, ha az ember minden nap késik a munkából), de a nyaralás alatt azért ez bőven belefér. Szuper táblákkal jelzik a váratok számát, hogy mikor érkeznek, hova mennek. Nagyon egyszerű eligazodni. Igazi felüdülés az ázsiai vagy olasz buszozáshoz szokottaknak.
Valletta: buszállomás és buszmegállók
Mi egy 7 napos kártyát vettünk, amivel annyit utazhattunk, amennyit akaratunk, bármelyik busszal. Ez 21 EUR. Vagyis nem teljesen ingyenes a járat (de ha nincs bérletetek, akkor 2 EUR) Viszonyítsák éppen a hopp-on-hop-off busz 15 EUR egy napra. A térképet letöltöttük a telefonunkra innen és bárhova egyszerűen elnavigáltunk.
A 201-es járat szerintünk a legszebb helyeken megy végig. Gyönyörű a kilátás, több túraútvonal mentén halad el és le lehet róla szállni, majd a következővel tovább menni, de ha csak felültök és végigmentek rajta már akkor is csodás kilátás tárul elétek.
Állomások:
Blue grotto
Dingli-sziklák
Rabat és a környező falvak
Apropó. Tudjátok, hogy miért van két óra a máltai templomokon? Az egyik mutatja a valós időt, a másik teljesen mást. (Írjátok meg komentben a tippeket:-))
4. Ha már nem bírjátok a hőséget! Málta kertjei: Buskett és San Anton gardens
Az egyetlen nemzeti park a Ta’quali egy borzalmasan elhagyatott, lepukkant, kiszáradt…nem is par, hanem egy valami. Egyáltalán nem foglalkoznak vele és szomorúan mentünk el mellette. Még jó, hogy nem kacsáztunk el busszal, hanem Camilla (Malta Clean up) kanyarodott el velünk ide kocsival, mert szerettük volna megnézni.
Végre hűsítő!
Buskett gardenbe Had Dingliből sétáltunk át gyöngyű tájakon, majd a Dingli sziklákhoz értünk ki. Érdemes megnézni a naplementét innen.
A Buskett kertben érdemes egyet piknikezni, vagy ez az egyetlen hely, amit találtunk (és ami nem két autóút között található) ahol meg lehet pihenni egy függőágyban két fa között. Ki is feszítettük egy kicsit a pillekönnyű tutecünket.
Velünk jött két lakótársunk is.
San Anton Garden pedig gyakorlatilag az elnöki rezidencia botanikus kertje. Ingyenes látogatható. Több kisgyerekes család jön ide hűsölni.
5. Hajókázás a Valetta-i öbölben
Mindössze 1.50 EUR-ért meg lehet csodálni Vallettát, az úgynevezett három várost és Sliemát. Nekünk nagyon nagy élmény volt. A videó többet mond el, mint a szavak. A komp menetrendet itt találjátok.
Ha Cospicula felől érkeztek Vallettába, egy nagyon magas lifttel lehet felmenni a városba a Barakka Kertbe (nem kell külön jegyet venni, csak azt mondani, hogy a komppal jöttetek_különben 1 EUR). Ebben az a különleges, hogy Dóri az utazásaiknak köszönhetően egy óriási félelmét kezdi leküzdeni. A kíváncsisága és kalandvágya ugyanis legyőzi néha a félelmét. Több, mint 10 éve áll hadilábon a liftezéssel liftbe, utazásaink alatt pedig most száll be negyedszerJ. Ami nektek talán nem tűnik soknak, de ha már féltetek valamitől, akkor tudjátok, hogy a kis lépések is óriásiak. A lift vége nem is látszik a képen.
Utcácska Islan
6. Zarándoklat a római úton
Ez a csodás kirándulás, több ezer éves történelmi építményeken, helyszíneken vezet át Xemxijából indul (Bugibbától busszal könnyen elérhető) és csodálatos kilátás nyílik az öböldre, az út másik oldalán pedig Medinára.
Egy mára már elveszett civilizáció nyomait lehet végigkövetni, akik olajat sajtoltak és fantasztikus méhészek voltak. A méhészkedés és a méz a mai napig Málta egyik jelképe. Mindenhol mézet lehet venni szuvenírnek. A képen a méhkaptár látható.
Ráadásul az út minden részén ki van írva, hogy éppen mit látunk, garantáltan turista mentes övezetJ és még azt is megtudtuk, hogy terem a gránátalma Szégyen, nem szégyen most láttunk először gránátalma fát. Mi csak az út feléig mentünk, mert borzalmasan izzadtunk, de a Golden Bay-nél ér véget az út.
Tipp: Vegyetek fel cipőt, ha ide jöttök:-)
7. Fürdőzés egy saját tengarparton
Na, mondjuk ezért mászni kell és sziklákon lépkedni, de megéri.
A Golden Bayen levő tengerpart a legnépszerűbb tengerpart Máltán. Amolyan igazi fehér homokos, türkizkék vizes, snorkelingelős (víz alatti kukucska) strand.
De ha innen feljebb mentek és még feljebb-). Tuffieha, majd Gneja Bay felé, ott már szinte teljesen egyedül fürdőzhettek, ráadásul fantasztikus a kilátás mindenhonnan.
Még egy árnyékos helyet is találtunk, ahol meg tudtunk ebédelni. Újabb romantikus „ebéd kilátással”.
Íme a saját kis tengrpartunk (jobb oldalt az ez egész kis öböl a „miénk” volt):
Még több túráért érdemes megnéznetek ezt az összefoglalót Málta hivatalos oldalán. Le lehet tölteni a telefonra a leírásokat.
8. Barlang barangolás Gozon
A hop-on buszok a híres Calypso barlangnál állnak meg, ami már beomlott (persze ennek nem néztünk utána és a rekkenő hőségben felmásztunk a Calypso „kerthez” a Ramla öbölből), ahol persze fagyi árus kocsi, mosdó és szuveníres van.
A szuveníres nagyon, nagyon kedves idős néni útbaigazított minket… látta, hogy folyik rólunk a víz, kérdezte, hogy felmásztunk-e ide az öbölből és sápítozott, hogy sajnálja, de ha valami nagyon szépet szeretnénk látni, akkor inkább menjünk a szemközti barlanghoz. Szóval újra le az öbölbe, fürdés Málta (Gozo) egyetlen vörös homokos tengerpartján, majd naplementére újabb mászás a Tal Mixta barlanghoz.
Ahol ez a kilátás várt:
Innen lesétáltunk a buszhoz, ami óránként jár és ebben a megállóban ért minket a naplemente. Türelmesen váruk ki ezt az egy órát így körbeölelve a természettel. Egészen átváltottunk itt Gozon slow módba.
Szintén letölthető szuper kiadvány Gozo-i tematikus túrákról.
9. Városi séta
Számunkra a legszebb kisváros, ahol jártunk a máltai utunk alatt Viktória volt. Lehet, hogy már kicsit hűvösebb volt az idő vagy önmagában Gozo sokkal lassúbb, nyugodtabb sziget, de nagyon jót sétáltunk a városban. Bármerre mentünk egy-egy kis utcába betérve templomba, fali oltárba botlottunk. A lábunk alatt mindenhol leírások arról, hogy éppen mit látunk.
Nemrég egy külön kis művészeti galériák térképet is kiadtak, ahol a kézműves boltokba lehet bekukkantani. Nagy részük, vagyis ahova mi betértünk azok közül mindegyiket máltára költözött művészek nyitották, ezeken kívül csakis „olcsó” szuveníreket árusító boltok vannak.
Amit mindenképp kóstoljatok meg egy ilyen városi séta alkalmával: Minden, sarkon kapható a népszerű pastizzi (0.40-0.80EUR), amit szerencsénkre a hús mellett rikotta szerű sajttal vagy fűszeres borsókrémmel is töltenek, quassatat, amiből vega változatban csak articsókás van, de milyen finom articsókás! Imádtuk.
Imquaret, ami egy datolyával töltött aprósütemény és a máltai kenyér (!) Finom, ropogós és friss olíva olajjal, sóval és borssal eszik.
Gbejniet a helyi kecske sajt és nagyon sokféle levesük van, amit mi sajnos csak akkor tudtunk meg, mikor utolsó nap vettünk egy máltai kis szakácskönyvet, mert a legnépszerűbb itt is a tészta, pizza és a fish and chips.
A végére pedig marad a helyi sör, a Cisk, ami iszonyú finom, de csak kevés helyen tudtunk csapolva venni. Pl.: itt (ez a kis bár egy játszótéren van Medinában….elég fura,de legalább olcsó volt és csapolták a sört;-))
10. Só-lepárlók Marsalfornnál
Valamiért mi vonzódunk a só-lepárlókhoz. Egy egészen kicsi nyomai annak, hogy van még valami, amit nem iparilag állítanak elő. Csodáltuk őket Peruban is, mikor először láttuk és itt Gozon is.
Marsalforntól lehet elsétálni, ráadásul olyan strandok mellett, ahol csodás a tengeri élővilág még snorkelinggel is. Sajnos mi búvárkodni nem tudunk, de már tényleg megfogadtuk, hogy meg fogunk tanulni. (Az út után tett három fogadalmunk közül ez az egyik.) Ezeket a só teraszokat a mai napig családok gondozzák. Kézzel szedik össze a sót és szárítják ezekben a barlang kamrákban.
11. Találkozás helyiekkel
Még elindulásunk előtt ismerkedtünk meg az instagrammnak köszönhetően Camillával, Katievel és Soniával. Kicsit ódzkodtunk ettől az újabb social média felületre való fellépéstől,de ez is olyan mint minden más eszköz, lehet nagyon jól is használni :-).
Katie zero waste életmódot él (vagyis próbál, mert Máltán azért ez sokkal nehezebb, mint nálunk) a családjával és egy estébe nyúló délutánt töltöttünk nálunk, meghívott minket vacsorára, amit közösen készítettünk el (persze képet elfelejtettünk készíteni… az ételről persze van).
Camilla, gyerekkorának nyarait töltötte Máltán, majd ide költözött. Mivel van egy víziója arról, hogy milyen szép lehetne a sziget és nagyon zavarta a tengerpartokat betakaró egyre több szemét, ezért két gyermekével elkezdett szemetet szedni. Mára már egész mozgalmat vezet és több százan csatlakoztak a Malta clean up csoporthoz.
Sonia Málta első, hulladékmentességre törekvő boltját vezeti. Elmesélte nekünk milyen a máltai helyzet, milyen nehézségekkel küzd és milyen pozitív jövőképet lát. (Külön videó a boltról:itt. Arról pedig, hogy sikerül a hulladékmentesség Máltán, arról itt olvashattok.)
Azért nagyon jók ezek a találkozások, mert egy kicsit otthon érezzük magunkat tőle azon a helyen, ahol éppen járunk. Inspirálódunk és hasonló szemléletű emberekkel találkozunk.
Úgy alakult, hogy sajnos couchsurferek nem tudtak minket fogadni, ezért airbnbn foglaltunk szállást pár napra, ami szintén hogy-hogy nem teljesen couchsurfingre sikerült. Késő estig maradtunk fenn beszélgetni kedves szállásadóinkkal, akik a náluk töltött utolsó esténken még pizzát is sütöttek nekünk. Megint tanultunk valamit: megtudtuk, hogy kell igazi kövön sütött pizzát sütni egy modern sütőben;-).
Arról pedig már nem is beszélve, hogy Gozói napjainkat Dóri egyik kedves máltai barátjának, – akik most Ausztráliában élnek – 80 éves nagypapájánál tölthettük egy igazi máltai kis házikóban:-).
12. Helyi Festa!
Ez nyilván csak akkor lehet, ha éppen ebben az időszakban jártok Máltán, de elég sok ünnep van és természetesen minden keresztény ünnepet is megünnepelnek a városkák védőszentjén kívül.
Meliahban pont belecsöppentünk a város védőszentjének ünnepébe. Ilyenkor feldíszítik a templomot, az utcákat, márványt utánzó műanyag szobrokat állítanak a főtérre, összejönnek mulatni, enni-inni az emberek és nagy zene-bona is van.
Íme a mi tizes listánk! Ti mit tennétek még hozzá?
Miért érdemes külföldön nyelvet tanulni? – avagy hogy kerültünk mi Máltára? | Talpalatnyi történetek Edvárd és Dóri utazásaiból a világ körül
2018.09.18. @ 14:22
[…] vannak tengarpartok és klaszikus starndolós nyaralásra is alkalmas a sziget, de rengeteg mást is […]
Mennyire lett kerek a nulla? Hulladékmentes utazás Máltán. | Talpalatnyi történetek Edvárd és Dóri utazásaiból a világ körül
2018.09.28. @ 18:34
[…] Na, de azért ne fessünk ilyen negatív jövő képet, mert vannak nagyon komoly, pozitív kezdeményezések. Mi is megismertünk párat közülük. […]