Utazás hulladékmentesen?Két hátizsákkal Montenegróba
Legyen új, legyen valami más, legyen valami kihívás. Újra és újra kitűzünk úti-célokat, de nem csak térben, hanem kihívásban, szellemi és mentális célokban is. A legújabb, progresszív vállalásunk: A hulladékmentesség!
Persze továbbra is az a prioritásunk, hogy jól érezzük magunkat, hogy együtt legyünk, hogy a közös élményekkel újabb rétegeket fedezzünk fel a másikban, hogy elcsendesedjünk a természeteben, ezért nem is az a célunk, hogy erőnkön felül megfeleljünk valami kitűzött ideának…Nem, ez az utazás egy „egyszerű” kísérlet és kihívás.
Akik olvasgattatok már tőlünk élménybeszámolókat, tippeket vagy rendszeresen követitek blogunkat tudjátok, hogy elég érzékenyek vagyunk társadalmi és környezeti kérdésekre és igyekszünk mi is tevékenyek lenni e téren.
Az utazás ugye önmagában egyáltalán nem környezetbarát tevékenység, (gondolva itt leginkább a repülés okozta környezeti hatásokra) úgyhogy nem valami jó szenvedélyt ültetett belénk a Jóisten:-). De olyan sok élménnyel, természeti csodával gazdagít bennünket, annyi különleges embert ismertünk meg, akik nagy hatással voltak az életünkre, hogy arra jutottunk, nem mondunk le a világ térbeli megismeréséről. Biztosan van nektek is olyan valami az életetekben, amitől nagyon nem szeretnétek megválni…talán nektek is az utazás, ha már a bolgunkat olvassátok!
De nagy szomorúsággal és tehetetlenség érzésével töltött el minket, mikor a világ legkülönbözőbb pontjaink ezt láttuk (és most nem a legdurvább képeket tettük ide.)
Sokat írtunk már, arról miért nem fényképezkedünk tigrisekkel vagy utazunk elefánt háton, vagy hogy járműveink megválasztásánál is nagy szerepe van a környezetterhelésnek és ha ésszerű kereteken belül (na jó néha azon túl is) van lehetőségünk mondjuk vonatot, buszt akár kerékpárt választani (ami a városi ide-oda kerekezésen túl egyszerűen nem nekünk való) vagy gyalog közlekedni, akkor nem repülünk, vagy nem használunk járműveket, legtöbbször a városokat is gyalog járjuk be, még ha sokszor olyan helyeken vezet át az utunk, ami nem javasolt séta turistáknak, vagy csak egyszerűen semmi „látnivaló” nincs arrafelé. Mi mégis igyekszünk sokat sétálni, és bizony sok meglepetésben volt részünk már ezeken a helyeken, és talán egy valódibb, nem flitterezett képet kapunk ilyenkor az ottaniak életéről.
Sokan ismeritek a szuper víztisztítónkat és világlátott kulacsainkat is, és hogy nagy couchsuferek vagyunk, ami szintén hozzájárul egy környezettudatosabb utazáshoz.
De valahogy ez sem elégített ki bennünket. Arra lettünk figyelmesek, hogy annak ellenére, hogy itthon egész jól tudjuk a környezettudatos életmódba ( pl.: csak helyi, idény zöldségek, gyümölcsök fogyasztása) a csomagolás mentességet is alkalmazni, mikor utazunk akkor sokkal több olyan dolgot veszünk, amit itthon soha (keksz, müzliszelet,csoki, szeletelt sajt, csomagolt szappan…stb.) Így amellett, hogy utazunk még ráadásul rá is teszünk egy plusz lapáttal! Itthon sem vagyunk 100%-ban csomagolásmentesek, de az egyszer használatos műanyagokat és egyéb, egyszer használatos csomagolókat már egész jól sikerült kizártunk az életünkből.
Szeretnénk kísérletet tenni arra, hogy egy pici erőfeszítéssel, (de csak amíg kitapasztaljuk mit, hogyan és szokássá nem válik) nem megfeszülve lehet-e élvezni az utazást anélkül, hogy ezzel a környezetünket vagy a természetet rombolnánk. Úgy gondoljuk, hogy igen!
Egyik kedvenc mondatunk, ami nagyon jól és egyszerűen foglalja össze, amit mi is gonodlunk „A Föld köszöni szépen, majd megoldja valahogy azt a rendetlenséget, amit épp okozunk. A kérdés az, hogy szeretnénk-e segíteni neki a rendrakásban, hogy továbbra is szívesen lásson itt minket, vagy csak azért is rákényszerítjük arra, hogy előbb vagy utóbb, de két lábbal rúgjon ki minket az ajtón?” (Kump Edina a magyar hulladékmentesség nagykövete a hulladekmentes blog szerzője)
Ahogy utazni fogunk, és amit itt összegyúrunk mindazokból az értékekből, melyek számunka fontosak az sajátosan a miénk, nem követünk egy mozgalmat vagy trendet sem kizárólagosan. Ezért néha találtok ellentmondásokat is pl.:műanyag, zero waste és minimalizmus között, de azért reméljük, hogy titeket is inspirál és nektek is sikerül minél jobban megismerni azt az utazási módot, ami igazán örömmel tölt el benneteket és amellyel mégis tudatosan és a környezetünkre figyelve ismerhetitek meg a közeli és távoli helyeket.
Amire törekszünk:
- minimalizmus és egyszerűség. Továbbra is csak olyan dolgokat viszünk magunkkal, melyekre valóban szükségünk van. Újból, előre átgondoljuk mi az, amit tényleg ciepelni szeretnénk a hátunkon egy hétig:-);
- továbbra is célunk a helyi kultúra, természet megismerése és tiszteletben tartása, az etikus utazás;
- környezettudatosság;
- hulladékcsökkentés, csomagolásmentesség;
- természetesen maradunk vegetáriánusok,
- radásként pedig hátha Edvárdnak lassan sikerül a lassulást, a „slow”-t is becsempésznie az utazásainkba. 🙂
Azért ez elég soknak tűnik. Valóban élvezhető az utazás, ha ennyi mindenre kell figyelni?
Próbálunk az ésszerűség határán belül maradni és élvezni az utazást, mert persze kikapcsolódni, pihenni és kalandozni megyünk, ezért például nem leszünk teljesen műanyag mentesek (de talán ez lesz a következő lépés?:)), hiszen egész más szempontok is szerepet játszanak egy utazásnál, mint a mindennapokban.
Az első szempontunk a pakolásnál most is az, hogy minél könnyebb legyen a hátizsák és mindenből csak a szükséges darabszám és mennyiség legyen nálunk, ráadásul próbáljuk addig használni a már meglévő (bár lehet, hogy nem annyira környezetbarát eszközeinket) amíg csak tudjuk pl.: nem szerzünk be azonnal fanyelű borotvát, mert ami meg van, azt Edvárd 16 éves kor óta használja. Ha most ezt eldobnánk, akkor azonnal hulladék lenne belőle, ugyan így vagyunk a már meglévő dobozainkkal.
Csomagolás nélkül vásárolni? Mi? Oké, ez lehetséges itthon. Na de ha utazunk???
Mikor szombaton kimegyünk a piacra vásárolni a kis húzós kocsinkkal, akkor persze tudunk vinni üvegeket, dobozokat, szatyrokat…micsoda luxus. Na, de nem rakhatjuk tele a hátizsákunkat mindenféle tárolókkal és törékeny üveggel. Most azon agyalunk, mi a megoldás ezekre.
Persze, csak egy hét, nem tűnik nehéznek! Majd meglátjuk.
Mindenesetre nem akartunk várni egy újabb hosszabb útig, ezért úgy pakolunk, mintha hosszabb időre mennénk, hogy a mostani tapasztalatokat mindenféle úton tudjuk kamatoztatni. Így a mostani felszerelést is a folyamatos úton levéshez, a hátizsákos utazáshoz fogjuk igazítani. Megint más lenne az utazás autóval, ahol mindennel tele lehet pakolni a kocsit:-).
Nem tudjuk hogy sikerül így elsőre, de lássuk! Kísérjétek figyelemmel csetlés-borlásainkat.
Nemsokára egy újabb „mit viszünk” videóval, listával és még pár hasznos dologgal térünk vissza!
Egy kis előzetes: Dolgok, melyeket egyáltalán nem veszünk, vagy melyekre csomagodlámentes alternatívát keresünk (csoki, joghurt, vaj, keksz, péksütemény, magok,egészségügyi betét, fogkefe…) szóval egy szabályunk van, semmi eldobható!
Reméljük, hogy ezzel hozzájárulunk (veletek együtt) ahhoz, hogy például ne kelljen ilyen tengerparton sétálni a világon sehol, senkinek:
Könyvek, filmek, cikkek csoportok melyek inspiráltak és továbbra is támogatnak ebben a kihívásban mindamellett, amit a világban láttunk:
- Daniel Quinn: Izmael, B története, Az én Izmaelem (első randikönyvünk) 🙂
- E.F Schumacher: A kicsi szép
- Fekete István regényei
- Bea Johnson: Zero waste home
- H.D Thoreau: Walden – A polgári engedetlenség iránti kötelességről
- Kocsis Tamás: A materializmustól a teljes emberig c. írás
- Samuel Alexander írásai
- Duane Elgin: Voluntary Simplicity
- Erdős László: Zöld Hősök
és még sok olyan könyv, regény, filozófiai írás melyek tanulmányaink során, vagy csak úgy a kezünkbe kerültek, inspiráló előadások és előadók (pl.:Vandana Shiva)
- Home (első randifilmünk)
- Taste the Waste
- Human
- Earthlings (annyira kemény,hogy nem bírtuk még véginézni)
- Minimalism, A Documentarty About the Important Things
- The story of stuff
- Napfivér, Holdnővér
- Vad Magyararország
- WALL-E 🙂
és a lista még rengeteg dokumentumfilmmel, rajzfilmmel, természetfilmmel folytatódhatna…..
- couchsurfing.com, helpX és egyéb ház-, lakás-, erőforrás-, autó-, fuvar- és tárgymegosztó oldalak
- Kump Edina és hulladekmentes.hu (Ha még egyáltalán nem hallottatok a hulladémentességről, akkor ezt a beveztő interjút ajánljuk.)
- Háztartásom hulladék nélkül facebook csoport
- Minimalizmus – Önkéntes egyszerűség facebook csoport
- Messzelátó Egyesület
- Colin Beavan, a No Impact Man
- slow mozgalom
- degrowth/nemnövekezés szemlélet
- ökopszichológia
- simplicityinstitut.org
- lifewithoutplastic.com
- plasticfreejuly.com
- goingzerowaste.com
- readingmyownpath.com
- más utazók példái: rundebella, 360fokbringa
- saját készítésű kozmetikum receptek (mindenféle forrásból és saját kísérletezésből,de pl.: az AntalVali oldalon nagyon sok receptet talált Dóri)
talán egyszer egy teljes listát is írunk, ha szeretnétek:-).
Csatlakozz Facebook eseményünkhöz: Hulladék mentes utazásunk 1.0// Lábnyomok a plasztik-özön után
Kocsis Erzsi
2017.06.25. @ 12:24
Mikor is lesz ez a legujabb utazás ? Választ vár Nagymama!Pá drágáim.
2017. június 23. 10:05 Talpalatnyi történetek Edvárd és Dóri utazásaiból a világ körül írta, :
> Talpalatnyi történetek posted: „Legyen új, legyen valami más, legyen > valami kihívás. Újra és újra kitűzünk úti-célokat, de nem csak térben, > hanem kihívásban, szellemi és mentális célokban is. A legújabb, progresszív > vállalásunk: A hulladékmentesség! Persze továbbra is az a prioritásunk” >
Pakolás hulladékmentes módra | Talpalatnyi történetek Edvárd és Dóri utazásaiból a világ körül
2017.08.07. @ 06:44
[…] az ötlet, mi is a kihívás? Itt olvashatsz […]